(1kB)
(2kB) Massone, Włochy. Tomasz Mrázek sieknął flash-em Atenę - drogę Jurija Goloba wycenianą na 8b+, o której mówi się, że może mieć nawet 8c. (15-12-01, inf. ms)

Ciężkowice 8.12 (powtórzenia) Dominik Kobryń powtórzył (1. powt.) bulder Dawida Skoczylasa Fika, początkowo wyceniany na 7b. Nowa propozycja wyceny - jednak 7a+. Maciek Renowicz zrobił kolejne przejście trawersu Genesis (VI.2+ BU) (08-12-01, inf. dk)

Dominik na -9 st. C, zdj. staszek tylekCiężkowice (nowości) Dominik Kobryń wytyczył nowy bulder na prawo od A potem skoczę na pocztę. Nowość nazywa się "-9oC" :), a wyceniona została na 7a+ Fb. (08-12-01, inf. dk)

Beskidy. Marcin Szyller powtórzył Pasaż w jamie, 7b. Ten nietypowy bulder (długi dach) pokonany w zeszłym roku padł w czasie dwudniowych przymiarek. (03-12-01, źr. Kamol)

Widok na Prządki z Kamieńca, zdj. pgNowe buldery w Prządkach. Dwa lata temu w celu odsłonięcia skał „pod turystów” wycięto tam wiele drzew i pokazał się dzięki temu ok. dwudziestoparometrowej długości mur skalny, który znajdziecie na prawo od ścieżki po minięciu baru. Całe wydarzenie miało już miejsce po usunięciu wszystkich punktów asekuracyjnych z rezerwatu! Właśnie na tym murze pod koniec listopada powstało kilka nowych bulderów: Putanesca (SD strzał do półki i wyjście przez korzeń na pik), Lasagne (SD przez ściski, po wejściu na półkę lekko w lewo do korzenia i na pik jak Putanesca), Eskrajniełatwe (V0 - na pik przez drzewo) autorstwa Dominika Kobrynia oraz Ełatwe (przez póły do obłej dziury, następnie trawers przez trawy na pik) zrobiony przez Jano Wotę. Wyceny tych nowości (oprócz oczywiście Eskrajniełatwego) oscylują wokół stopnia V6 (7a+F). (30-11-01, inf. dk)

Powtórzenia i nowości w Zimnym Dole. Tomasz Berniak zrobił Bongo V7 - jest to kolejne przejście tego bulderu, który w tym roku ma już kilka powtórzeń. Powstał też nowy bulder na prawo od Los-kota - Hej Ho-psa V2/3. Jego autorem jest Maciek Renowicz. (27-11-01, inf. mr)

Ciężki, zdj. www.ciezkowice.prv.plNowe buldery i powtórzenia w Ciężkowicach. Jedna z nowych propozycji to Forma-lina, od dłuższego czasu próbowany start SD do Mescaliny. Udało się tego dokonać Dominikowi Kobryniowi i choć przejście prawdopodobnie skończyło się kontuzją było warto - wycena 8a stawia Forma-linę obok najtrudniejszej w Ciężkach Magii techniki. Dominikowi udało się także powtórzyć (1. powt.) Siedzącego Lamę - start SD do Lamy - nowej przystawki pociągniętej w zeszłą niedzielę przez Tomka Oleksego. W tygodniu, a dokładniej w czwartek, odwiedził także ten rejon Jano Wota. Powtórzył Skrajnie niebiesko VI.4+/5 (1. powt., prop. wyceny w skali Bleau 7c+ F) oraz wytyczył też nowy bulder na lewo od Kosmosu - Om Asta (VI.4).(05-11-01, inf. dk)

„Południowe” newsy. Rosta Stefanek (Słowacja) pokonał we Frankenjurze krótką, ale sytą Geteiltes Leid 11- (Luisenwand) oraz Headcrash 10+ (Wasserstein). W USA w dalszym ciągu przebywa Simona Ulmanova (Słowacja) - jej ostatnie ciekawe RP to Flassboy 8a+ w Riffle (Colorado). (30-10-01, inf. ms)

Kamieniec - newsy. Tylko 3 h! zajęło Dominikowi Kobryniowi i Janowi Wocie uporanie się ze wszystkimi bulderami Kamieńca! W sobotę podczas ostatniego weekendu padły m.in. Przeskok V8, Przyczajony tygrys SD V7, Kto pierwszy ten lepszy V6, Ukryty smok i Historia żółtej ciżemki V5 - wszystkie RP. Przed wyjazdem do Kamieńca Jano powtórzył także jedną z trudniejszych propozycji Zimnego Dołu - Bongo V7. (pg, 29-10, info dk)

Newsy na stronie "Gór". We współpracy z ze stroną www.wspinaczka.com.pl na firmowej stronie magazynu ruszył nowy dział: "aktualności". Wg zapewnień redakcji będzie się tam pojawiać "codzienie nowa porcja newsów". Czego w imieniu redPointa życzymy. (pg, 29-10, info dk)

Ciężkowice - newsy. Trwa dobra passa Dominika Kobrynia: podczas ostatniego weekendu Dominik powtórzył Wariant do Czegewary VI.5 BU (start SD + trawers z wyjściem na kamień). Parę dni wcześniej "skocznością" na innym bulderze wykazał się Marcin Soliński. Pokonał on Pieprzone Porosty (VI.4+ BU), które polegają na skoku do klamy i "obłym wyjściu" na górę. Prawdopodobnie jest to czwarte przejście tego bulderu. (pg, 25-10, info dk, ms)

Dominik Kobryń na La balance 7c+ FbNasi za granicą: Bleau Podczas 1,5 tyg. wizyty w Bleau zostało powtórzonych kilka znanych bulderów. I tak: Dominik Kobryń przeszedł La Balance 7c+ F (RP), Biceps Mou 7b F (FLASH), Pince mi, Pince moi 7b F (RP, w 3 przymiarce) - wszystko znajdziecie w Bas Cuvier oraz cztery buldery o trudnościach 7a F we FLASH-u, w tym słynne Le Toit du Cul de Chien! oraz Holey Moley w RP; Maciek Renowicz powtórzył dwa 7a F: La Cle de droite RP i Cortomaltese RP. (pg, 18-10; zdj. dk, pg, mr)

Maciek - jedna z prób La Cle de droite, 7a La Cle de droite - Dominik wkasza to z flasha Dominik na Pince mi, Pince Moi, 7b... ... na Biceps Mou, 7b ...oraz na Holy Moly, 7a - wszystko na jednej skalePowtórzenie Magii techniki. Dominik Kobryń przeszedł Sesję zdjęciową oraz Magię techniki (I powt.), czyli dwie najtrudniejsze przystawki w Ciężkowicach. Początkowe wyceny tych problemów oscylowały od 7c+ Fb dla sesji oraz 8a+ Fb dla magii. Dominik po pokonaniu wcześcniej Schwarzwald Klinik we Frankenjurze cenionej na 7c+ skłania się raczej do obniżenia obu wycen - o plusik mniej dla sesji oraz na 8a (nie jak podaliśmy wcześniej 7c+ - przepraszamy) dla magii. (01-10, inf. dk)

Słowackie V10. Simona Ulmanova powtórzyła w Buttermilk (USA) bulder Scholos, wyceniany na V10. Podczas tego pobytu padło także V9 OS, ale niestety nie znamy nazwy przystawki. (29-09, inf. ms)

Nowa droga w Viśniowym. Po połączeniu przez Miszę Drlikovą Baskerville X- i Haremhed X powstała nowa linia Baremhed (X). Trudności nowej drogi zostały wycenione na X, co w przeliczeniu na nasze daje VI.6+. (29-09, inf. ms)

Nasi za granicą - Frankenjura c.d. Niestety tym razem wyjątkowo kiepska pogoda (deszcz i temperatura ok. 10 st.) pokrzyżowała zdecydowanie ambitniejsze plany - można było łoić tylko na przewieszonych drogach. A oto wyniki:
Andrzej Lipka:
Beavis & Butthead 9-/9 OS Nimue 9-/9 OS (+ 5 "dziewiątek minus" OS)
Slawek Cyndecki, Radek Choiński, Maciej Fijałkowski:
kilka do kilkanastu 8 i 8+ OS, Sławek załoił także Nimue w RP. (27-09, inf. al)

Serwis bulderowy:
Ciężkowice. Na skale Ryba bulder Komety (VI.1+) został pokonany w nowy sposób - z dobiegu, po wybiciu z obłego stopnia skokiem do krawędzi. Autorem nowości jest Konrad Tenczyński z Bielska.
Tatry!!! Pod Turnią Zwornikową Cubryny (okolice M. Oka) na granitowych blokach Konrad oraz Mark i Brendan (obaj z Edynburga!) wytyczyli kilka nowych problemów - prawdopodobnie byli też pierwszymi, którzy tam działali w tej formie. Dla ewentualnych następców informacja - potrzebna mata!
Beskid Mały. W rejonie tym było kilka ciekawych powtórzeń króciutkich dróg boulderowych, które pomimo niezbyt wysokich wycen bez wątpienia nie mają wielu powtórzeń, a są piękne. I tak Łukasz Kiecoń oraz Bartek Kurz oraz Konrad powtórzyli RP Kometę Marleya na Kuli (VI.4). (24-09, inf. konrad peter)
Zdjęcia z Polski znajdziecie na serwisie Marka: www.scottishclimbs.com


Kolejny głos nt. wyceny Wakacji z dupami. Chciałbym dołożyć moje "pięć groszy" co do wypowiedzi Pawła Wyrwy na temat wyceny Wakacji z dupami: (...) W moim mniemaniu droga ta powinna mieć taką samą albo i większą wycenę od "Dezintegracji formy" VI.6+, do której się przymierzałem i na której cały ciąg trudności zrobiłem w 3 przymiarce, lecz przed poprowadzeniem powstrzymała mnie tylko kontuzja palca. Tak więc zgodnie z opinią Rafała Moucki mogę powiedziec, iż "WzD" to czyste VI.6+... A propos, to dolne przechwyty wcale nie są parametryczne ani trudniejsze od górnych, lecz jak Paweł powiedział jest to opinia subiektywna. (...) Zbyszek Radecki (20-09)

Przegląd w Lądku. W dniach 14-16 września odbędzie się Festiwal Filmów Górskich w Lądku Zdroju. W programie kilkanaście filmów polskich i zagranicznych, m.in. "Master of Stone V". Więcej informacji na stronie przeglądu www.przeglad.ladek.pl (12-09)

Nasi za granicą: buldering na Frankenjurze. Paweł Wyrwa i Paweł Jankowski podczas kilkudniowego wyjazdu na Frankenjurę powtórzyli kilkanaście bulderów. Najciekawsze z nich to:
 • skała Felsenlabyrinth:
  Macht des Schwungs 7b Fb
 • skała Power:
  Seppbulder 7a+ Fb
  Kraftwerk 7a+ Fb
  bez nazwy 7a+ Fb
 • skała Hulk BlOcke:
  Moosboffer 7a+ Fb
  siboulder 7a+ Fb
  trawers bez nazwy 7a+ Fb TR

  Pokonane problemy powyżej to przejścia Pawła Wyrwy, dokonane zresztą już w drugiej lub trzeciej próbie. Do tego Paweł Jankowski dorzucił również kilka przystawek - najtrudniejsze z nich to Moosboffer 7a+ Fb i trawers bez nazwy 7a+ Fb TR. (pg, 12-09, inf. pw)

  Wakacje z dupami VI.6+?. W pierwszą niedzielę września, po kilku próbach rozłożonych na trzy dni, Paweł Wyrwa przeszedł RP drogę Wakacje z dupami (Podlesice, Kołoczek) wycenianą aktualnie na VI.6+. A oto jego komentarz: Podstawowym dla mnie problemem na tej drodze był pierwszy, dość parametryczny przechwyt, podczas gdy resztę drogi udało mi się przejść już podczas trzeciej próby. W efekcie, gdy wykonałem pierwszy ruch, przejście całości drogi nie stanowiło większego problemu. Opierając się na moich dotychczasowych doświadczeniach (prowadzenia Sportlanda..., Wściekłych psów oraz prób na Dezintegracji Formy) oraz mając na względzie stosunkowo krótki czas pracy nad Wakacjami..., skłaniam się raczej do obniżenia wyceny tej drogi na VI.6/6+ lub nawet VI.6, co jest zresztą zgodne z propozycją autora drogi - Darka Sokołowskiego. Chciałbym zaznaczyć, że moje wrażenia co do wyceny Wakacji... są oczywiście subiektywne i mogą rzecz jasna wynikać z faktu, że droga ta wyjątkowo mi podpasowała. Gratulujemy Pawłowi formy i życzymy też innym wspinaczom podobnego pasowania propblemów. (pg, 12-09, inf. pw) Wieści z Sokolików. Padł długo oblegany projekt w kolebie pod Sukiennicami, a dokonał tego Marcin Witkowski - autor zeszłorocznej drogi Pantera wycenionej na VI.7. Trudności Progresu, bo tak został nazwany nowy bulder to w przybliżeniu 7c+/8a Fb (V10/11). Drugim ciekawym przejściem, tym razem z liną, jest flash Maćka Barańskiego na Znikającym punkcie (VI.3+/4). Maciek pokonał także w RP Nos żubra - krótką ale sytą drogę cenioną na VI.4+. (31-08, pg, na podst. MG 4-5/01, inf. wł.)
  Nowe buldery w Podlesicach Atrofia i Hypertrofia to nowe bulderowe propozycje w ogródku pod Filarem Wyklętych (patrz topo). Oba startują SD i charakteryzują się solidnymi pociągnięciami: na Atrofii na wyjściu z brzuszka w płytę (nie korzystamy z kamienia po lewej); na Hypertrofii podczas startu z podchwytów. Nowe buldery znajdziecie na przewieszonej i chyba najciekawszej ściance w środku ogródka (są podpisane). Nie znamy autora / autorów przystawek (wcześniej figurowały one w topo jako projekty) i prosimy go o kontakt z redakcją. (pg, 29-08-01)
  Zmiana terminu zawodów w Zakopanem Z powodu wycofania się głównego sponsora z przykrością zawiadamiamy, że planowane zawody edycji Pucharu Polski Seniorów nie odbędą się w terminie 08-09.09.01 w Zakopanem. (29-08-01, Robert Stocki, UKS "Jedynka" Łazy)
  Kolejne powtórzenia Idą łysi! "Bania" na drodze nie zatrzymała kolejnych zdobywców - Olka i Janka Romanowskich, a droga padła już po kilku przymiarkach. Dla przypomnienia parametry wspinaczki: VI.5+/6, Podlesice, Filar Wyklętych. (pg, 27-08-01)
  Świetlisty Szlak miał już powtórzenia! Pisaliśmy parę dni temu o przejściu tej drogi przez Maćka Fijałkowskiego (zobacz). Ale okazało się, że jest jednak bardziej popularna: (...) Opisane w "Aktualnościach" przejście drogi Świetlisty szlak na Szczelińcu nie jest na pewno pierwszym. Bodajże we Wspinku z 1993 lub 1994 r. jest opis wizyty łojantów z Saksonii, gdzie jeden z nich tą drogę wkosił. Co do wyceny to pozostałbym przy VIIIb. Sam w/w drogę przeprowadziłem OS wiosną 94 w towarzystwie Adama Domańskiego. Ona nie jest trudna - jest po prostu niebezpieczna. (...) - Marek Michalak, Poznań. Przepraszamy za niedokładną informację i gratulujemy wszystkicm amatorom mocnych wrażeń. Dziękujemy też "Zeusowi" za uzupełnienie informacji. (22-08-01)
  Festiwal Filmów w Teplicach n/Metuji. To filmowe święto, które corocznie ożywia całe miasto, rozpocznie się w czwartek 23.8. o godz. 17-tej wystawą fotografii Craiga Richardsa pod nazwą "Portrety ze szczytów", która dotrze do Teplic aż z kanadyjskiego Banff. Projekcje w miejscowym kinie będą trwać od rana do późnych godzin nocnych. Filmy podzielone zostały na trzy kategorie: wspinaczkowe, sportów w przyrodzie i górskie. Czeka na was 26 filmów z 14 krajów: 3 z Czech, 1 ze Słowacji, 1 z Polski, 3 z Francji, 3 z Hiszpanii, 1 ze Szwajcarii, 1 z Niemiec, 1 z Rosji, 6 z Włoch, 1 ze Słowenii, 1 ze Szwecji, 2 z USA, 1 z Nowej Zelandii i 1 z Indii. Według kategorii: A - 12, B - 5 i C - 9 filmów. Oprócz obejrzenia filmów będzie można uczestniczyć w koncertach, zawodach wspinaczkowych, slalomie rowerów górskich. Więcej i dokładny program imprezy znajdziecie na "GiA". (20-08-01)
  Uzupełnienie przejść na Jurze. Uzupełnienie to oczywiście ma charakter tylko częściowy, gdyż dzieje się bardzo dużo, a nie wszystkie informacje napływają do nas od razu. I tak: praktycznie zaraz po poprowadzeniu nowej drogi na Okienniku Na krawędzi przez Staszka Piecucha doczekała się ona powtórzenia OS w wykonaniu Rafała Pietrasiaka. Rafał proponuje także obniżenie wyceny z początkowej VI.4+/5 na VI.4/4+. Kolejnym ciekawym prowadzeniem popisał się Sławek Sławatecki. Sławek powtórzył Pawiany czują się świetnie (VI.5+/6, Polnik) niestety Przybycie... oparło się próbom, ale trzymamy kciuki za kolejne próby. (pg, 20-08-01, inf. rp, hudy)
  Co nowego w Hejszowinie? Niestety ostatnio pogoda nie była najlepsza, ale pojawiły się i tak ciekawe przejścia: Andrzej Lipka pokonał drogę Przez Barek IXa we flashu, a Maciek Fijałkowski Świetlisty Szlak OS. Pierwotna wycena Szlaku opiewa na VIIIb, ale trudności mogą oscylować koło VIIIc lub nawet IXa. Jest to prawdopodbnie pierwsze powtórzenie tej drogi - droga jest nie najlepiej obita, co skutecznie odstrasza amatorów powtórzeń. (pg, 13-08-01, inf. al)
  Nasi za granicą Oprócz braci Pustelników na wyjeździe we Frankenjurze przebywało jeszcze kilku wspinaczy z Łodzi. M.in. Andrzej Lipka pokonał ponad 60 dróg, a najciekawsze z jego dokonań to: Vogeln verboten, Ekel, Grüne Banane - wszystkie 9+ RP; Katapult, Stromlinie, Left side of darkness - 9 OS; Günther Priem U 42 9-/9 OS oraz OS-em 10 dziewiątek minus, ale nie będziemy już wymieniać ich nazw :) (pg, 13-08-01, inf. al)
  Krzysiek nie próżnuje. Krzysztof Sas-Nowosielski przeflashował Brutalny trucht (Suchy Połeć, VI.4+, patrz topo), przychyla się też do panującej opinii, że droga ta może mieć więcej niż biegnąca obok Supernowa VI.4+/5. Kolejnym dobrym przejściem "Fizola" jest "pociągnięcie" w RP (po przystawieniu się 3 x na wędkę dzień wcześniej) i to od razu od pierwszej przymiarki "z dolną" Dialektyki Bydlęcej Metafizyki VI.5+/6 (Gołębnik). (pg, 13-08-01, inf. ksn)
  Nowy bulder pod Wysoką. Kamień pod Wysoką (Rzędkowice), choć pokryty już dużą ilością przystawek, wciąż daje możliwość poprowadzenia nowych linii. Kolejna propozycja kończy się tak samo jak Rampka w ciemno (nr 12 w topo "Brytana") z wyjściem na szczyt kamienia, a zaczyna dokładnie po przeciwnej stronie w stosunku do 12. Start leżąc pod przewieszoną krawędzią w kierunku filarka, bez korzystania z leżącego obok kamola i wyjście z prawej strony filarka. Trudności jak i nazwa podobne do Rampki i stąd Rampa-pam V1-2. Autorem nowego bulderu jest Sebastian Chrząszcz. (10-08-01, inf. seba)
  Nasi za granicą - Adam i Paweł we Frankenjurze. Dwa dni temu z Frankenjury wrócili Adam i Paweł Pustelnik. Podczas trwającego miesiąc wyjazdu Adam zasiekał trzy 11-tki, co prawda z minusem, ale i tak jest to nasze 8c. Najlepszym przejściem Pawła była droga Slim Line RP (10-). Poniżej wykaz najciekawszych przejść Adama.
  Rotpunkty:
  Power Play 11- (5 dni prób)
  Showdown 11- (3 dni prób)
  Wall Street 11- (w 3. próbie; znajomość drogi z zeszłego roku)
  Raubritter 11-(w 2. próbie; proponowana wycena 10+)
  Nice Boys 10/10+ propozycja wyceny, według przewodnika 10-/10; jednak urwał się chwyt i Adam jest prawdopodobnie pierwszą osobą, która przeszła na nowo tę drogę)
  Nightmare 10 (w 5. próbie)
  Master Blaster 10-/10 (w 2. próbie)
  Bastard 10-/10 (w 2. próbie)
  Nikita 10- (w 3. próbie)
  Onsighty:
  Spiderman 10-
  Slim Line 10-
  Witchcraft 10-
  Ringbandschoner 10-
  Flex Control 10-
  Grüene Bannane 9+
  Voegeln Verboten 9+
  (06-08-01, inf. ap)

  Pierwsze przejście Biographie. 18 lipca padł owiany legendą projekt Biographie (Ceüse, Francja). Dokładnie na dwa dni przed sukcesem na zawodach w Monachium (1. miejsce) uporał się z tą drogą po 4 latach prób Chris Sharma. Decydujące przejście tej długiej i wymagającej wspinaczki zajęło Chrisowi 18 minut, a wstępna wycena brzmi 9a+! Jeśli zostanie potwierdzona Biographie stałaby się najtrudniejszą drogą na świecie. Asekurantem Chrisa był Dave Graham, który parę dni wcześniej uporał się z innym wspinaczkowym mitem - Action Direct (4 przejście). Więcej na Slovenske Horolezectvo. (30-07-01, na podst. slov. hor.)
  Mísza Drlíková podczas 1. kobiecego przejścia Szamana, 9+; zdj. Miro Piala Szamańskie przejścia w Visnovym. Droga Szaman (9+) doczekała się pierwszego kobiecego przejścia w Míša Drlíková podczas 1. kobiecego przejścia Šamana, 9+; zdj. Miro Pialawykonaniu Míszy Drlíkovej (Triop, Singing Rock) [więcej], zaś Rozprdená partia (9+) padła łupem Lenki Mičicovej (Triop Slovakia). Co mówi Lenka o tym przejściu, a także o treningu na Slovenskim Horolezectvie (pg 26-07-01; zdj., info: slov. hor.)
  Tomasz Pilka na Lady, zdj. slov. hor.Lady E na Alternatívke. Tomász Pilka i Pavel Kořan powtórzyli bulder w jaskini na Alternatívke. Autorem tej przystawki jest Marosz Szkvarka, a trudności ustaliły się na poziomie 7c FB. (pg 26-07-01; zdj., info: slov. hor.)
  Drugie 8c Juraja Repčíka. Juraj Repčík (Alpinus, Anatomic) przeszedł w Visňovym swoje drugie 8c, kombinację Pantery (drogę tę pamiętacie na pewno z przejścia RP Tomka Oleksego - Tomek próbował ją zrobić flashem, ale trawersując do wpinki, którą się omija stracił niepotrzebnie siły i spadł metr przed końcem drogi) i Anakondy - Los Brňos. Jest to siłowo-wytrzymałościowa wspinaczka w dachu z kluczowym wyjściem - 28 przechwytów plus dziewiątkowe dojście, bez możliwości komfortowego restu. Juraj próbował powtórzenia od jesieni zeszłego roku (pierwsze prowadzenie przypadło jednak Tomaszowi Mrázkowi) i już wtedy był bliski skompletowania przejścia. (23-07-01, pg na podst. slovenske horolezectwo)
  Powtórzenie Wakacji z dupami. 7. lipca Zbyszek Radecki powtórzył Wakacje z dupami (VI.6+, Podlesice). Przejście drogi zajęło pięć dni (!) i około 15 prób prowadzenia. Kluczowe miejsce Zbyszek zrobił już za drugą próbą, lecz jak sam przyznaje: ...w ciągu jest trzy razy trudniej. Wcześniej ten osiemnastoletni wspinacz z Gdańska błyskawicznie poprowadził Greka korbę VI.5. Trzymamy kciuki, bo słychać już o próbach Zbyszka na Dezintegracji formy w Podzamczu... (23-07-01, inf. krzysztof radecki))
  Frankenjura c.d. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych łódzka ekipa ciągle w natarciu. Oto najciekawsze przejścia z kilku ostatnich dni. Adaś Pustelnik: Spoonman 9/9+ OS, Kraftfeld 9+ Flash, Nightmare 10 RP;
  Andrzej Lipka: Katapult 9 OS, Kraftfeld 9+ RP, Eckel 9 + RP; Paweł Pustelnik: Eckel 9+ RP. PS. Po konsultacji z lokalsami okazało się że na drodze Nice Boys urwał się chwyt. Adaś miał prawdopodobnie 1 przejście po obrywie, a sugerowana wycena to 10+. (17-07-01, inf. Wojtek Cieślak)
  Gorące przejście. Podczas weekendowego wypadu do Rzędkowic Łukasz Dudek poprowadził Tytanowe implanty (VI.5+). Może nie jest to nadzwyczajne osiągnięcie :), ale skompletowanie Implantów zajęło Łukaszowi w ponad trzydziestostopniowym upale nie więcej niż trzy kwadranse, a prowadzenie odbyło się już po pierwszej wędce! (16-07-01, inf. td)
  Nasi za granicą We Frankenjurze Adam Pustelnik pokonał Raubritter 11- RP w drugiej próbie! Pozostałe przejścia Adama po tygodniu wspinania to: Spiderman 10- OS, Vogeln Verboten 9+ OS, Grune Bannanen 9+ OS, Nice Boys 10-/10 RP, Bastard 10-/10 (8a+) RP. Paweł Pustelnik i Andrzej Lipka pokonali w stylu RP Vogeln Verboten 9+ i Grune Bannanen 9+ OS. (pg, 13-07-01, inf. wojtek cieslak)
  Buldery na Jurze Na Łutowcu zostały wytyczone przez Darka Mizerę trzy nowe propozycje: Takie coś V1 sd, Wielki kalfas V2, Szłapy w łazience V0 sd. Wszystkie znajdują się w centralnej części rejonu. (pg, 13-07-01, inf. dm)
  Ola na Krucjacie, zdj. piotr czmoch Ola na Krucjacie, zdj. piotr czmochDziewczyny łoją! Łupem Oli Taistry padła Krucjata trzeźwości (VI.6, Podzamcze)! Chyba nie musimy dodawać, że jest to pierwsze kobiece przejście tej drogi :)
  Natomiast w Sokolikach Agnieszka Flakowicz powtórzyła Witajcie w małpiarni, drogę co prawda o dwa stopnie łatwiejszą, ale wynik ten i tak jest najtrudniejszym przejściem kobiecym w Sokołach. Gratulujemy! (pg, 9-07-01, inf. mihu, pc, marecki; zdjęcia Piotr Czmoch)
  Nasi za granicą. Marek Pobran przeszedł w Adlizgraben (Austria) Out of work 8a OS i Back to work 8a+ w drugiej przymiarce. (pg, 9-07-01, inf. mihu)
  Droga Piotra Drobota w Mamutowej ma już nazwę. Dogonić Las Vegas to nazwa nowej drogi w Jaskini Mamutowej, o której pisaliśmy parę dni temu. Trudności zostały również zweryfikowane do VI.5+. Aktualny stan asekuracji: 10 ringów + stanowisko. (pg, 9-07-01, inf. mikser)
  Zmiany godzin otwarcia ścianki na katowickim AWF. Podczas wakacji ulegają zmianie godziny otwarcia na ścianie katowickiego AWF-u. Wejścia zmieniły się przede wszystkim z parzystych na nieparzyste - na 17 i 19 i są takie same przez cały tydzień. Podczas dni deszczowych w weekendy ścianka może też być czynna, ale nie jest możliwe podanie godzin otwarcia. (pg, 9-07-01, inf. bzyku)
  Pólo Kořan na C'est la vie, fot. Sl. Hor.Pierwsze 8c+ na Słowacji i Czechach. We wtorek 26.06 Pólo Kořan poprowadził stary projekt Marosa Skvarku C´est la vie (Alternatívka). Droga została wyceniona na 8c+ i wobec tego jest najtrudniejszą linią u naszych południowych sąsiadów. (pg, 5-07-01, na podst. Slovenské horolezectvo, zdj. sl. hor.)
  Nowa droga w Mamutowej. Wczoraj padł stary projekt Piotra Dawidowicza w Jaskini Mamutowej. Droga startuje wspólnie z Czekając na Godoffa i po drugiej wpince idzie dalej krawędzią dachu do podchwytów na Tańcu Pająka. Potem razem z Tańcem Pajaka do jego końca i dalej do łańcucha kończącego drogę Czekając na Godoffa. W sumie ok. 39 przechwytow i 9 wpinek + łańcuch. Autorem przejścia jest Piotr Drobot, a wstępnie wycenione trudności to VI.5+ lub VI.5+/6 - poczekajmy do kolejnych przejść. (pg, 13-07-01, inf. mikser)
  zajrzyj na strone CamperaButy na sieci. Firma "Camper" - dystrybutor "Boreala" - uruchomiła stronę internetową. Znajdziecie na niej obszerny przegląd butków wspinaczkowych dostępnych w Polsce (wraz z opisem, zdjęciem, ceną) oraz wykaz punktów sprzedaży. Dostępne także oferty innych butów (trekingowych, górskich, do chodzenia). (pg, 27-06-01)
  Kinga Ociepka i Marcin Wszołek Mistrzami Świata! W rozegranych w ostatni weekend Mistrzowstwach Juniorów w Imst (Austria) świetnie wypadli nasi reprezentanci: Kinga (w kategorii wiekowej 14, 15 lat) oraz Marcin (16, 17 lat) okazali się najlepsi w konkurencji na trudność i tym samym zostali Mistrzami Świata w swoich kategoriach. Gratulujemy! Więcej "naszych" wyników na Brytanie w newsach. (pg, 25-06-01, na podst. wspinanie.pl)
  Zamknięcie "Diamiru" Z przyczyn organizacyjnych i finansowych zostało zamknięte Centrum Wspinaczkowe "Diamir" w Warszawie. Zajęcia są zawieszone do odwołania, ale na pewno nie będą odbywały się na Białowiejskiej. W chwili obecnej szukany jest nowy lokal na siedzibę ścianki. (pg, 25-06-01, inf. mh)
  "Najmłodsze" przejście Tańca Pająka?! W sobotę piętnastoletni (!) Mateusz Haładaj (AKG Łódź), poprowadził Taniec Pająka VI.5 RP w Jaskini Mamutowej. Próby poprowadzenia drogi zajęły mu tylko 2 dni! Gratulujemy! (18-06-01, inf. pp)
  Przeceny i nowe drogi w Hejszowinie. Kolejne przejście Inkwizytora IXc RP zrobił Maciek Fijałkowski, Maciek proponuje też (po konsultacjach z innymi wspinaczami) niższą wycenę IXb. Podobnie proponowane jest przecenienie Wspinacza Biurowego z IXb na IXa. Powstała także nowa droga autorstwa Tadeusza "Klamera" Ciszyńskiego na Narożniaku, wyceniona na IXa. Wszystkie przejścia zostały zrobione zgodnie z wymogami stylu. (pg, 18-06-01, inf. mf)
  Mirek Wódkas podczas prób na Tyranie, jesień' 99, zdj. pg"Fizol" pociągnął Tyrana! Kolejną sześć-siódemkę na swoje konto zapisał Krzysztof Sas-Nowosielski. Po początkowych nieudanych próbach (na wędkę szło wszystko świetnie, lecz niestety próby prowadzeń kończyły się niepowodzeniem) oraz pechowym urwaniu jednego ze stopieńków nie dał za wygraną i właśnie od wczoraj mamy kolejne przejście Tyranozaurus Rex. Na zdjęciu (bo nie mamy fot Krzyśka) jedna z prób Mirka Wódki. (15-06-01, pg, inf. ksn)
  Iker Pou zakończył "tournee" Hiszpański wspinacz Iker Pou postanowił zakończyć swoją blisko dwumiesięczną podróż po wspinaczkowych rejonach Europy. W trakcie swej eskapady przeszedł kilka bardzo znaczących dróg, głównie w niemieckiej Frankenjurze - Maharadscha (8b), Wallstreet Original (8c/c+), czy Raubritter (8c), a uwieńczeniem wyjazdu było pokonanie Elfa (9a) w Grimselpass w Szwajcarii.
  Przy okazji pokonania Elfa, Pou zaproponował nową wycenę tej drogi. Według niego trudności to raczej 8c, a nie jak do tej pory uważano - 9a. Wypowiedź Ikera na ten temat (ma on w swym dorobku Action Directe) znajdziecie na Brytanie w czerwcowych newsach. (15-06-01, na podst. GiA)
  Pierwsze słowackie 8c. Znakomity słowacki wspinacz Juraj Repčik pokonał w końcu maja pierwszą drogę w swej karierze o trudnościach 8c - Los Brnos w Visnowym. Było to jednocześnie pierwsze słowackie przejście drogi o takich trudnościach. Repčik próbował pokonać Los Brnos już wcześniej kilkakrotnie, za każdym razem odpadając pod sam koniec. (15-06-01, na podst. GiA)
  Jura spokojniejsza? Już za kilka dni na szlakach turystycznych pojawią się specjalne patrole ratowników GOPR, którym towarzyszyć mają policjanci. Ratownicy grupy jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jako pierwsi w kraju podpisali porozumienie z policją o powstaniu PRPT (serwis redPoint gratuluje pomysłu - może by tak jakąś nazwę, np. BialiBracia, albo co?).
  PRPT to Policyjno-Ratowniczy Patrol Turystyczny (!). Zdaniem naczelnika jurajskiej grupy GOPR, Piotra van der Cogena nie brakuje sytuacji kiedy ratownikom przyda się asysta policji: Grupa podpitych skinów zaczepiała wspinaczy, którzy na skałkach rzędkowickich spokojnie się wspinali. Wezwali GOPR, ale to zdarzenie jest poza kompetencjami ratowników górskich. Oczywiście musieliśmy przekierować tę sprawę do policji. Teraz policja będzie mogła od razu interweniować. Mieszane patrole jeździć będą terenowym samochodem, w którym oprócz zestawów pierwszej pomocy znajdą się też satelitarne systemy nawigacji. Pozwoli to szybko i precyzyjnie określić miejsce akcji lub zlokalizować pożar. Ratownicy mają nadzieję, że eksperyment pozwoli na to, by turyści mogli poczuć się bezpieczniej. Pierwszy wspólny patrol policji i jurajskich ratowników wyjedzie na szlaki turystyczne w przyszłą sobotę. A myśleliśmy że od pożaru to straż pożarna - dop. red. (15-06-01, za GiA, źródło www.interia.pl)
  Udany wyjazd Pawła Wyrwy. Paweł wrócił właśnie z kilkudniowego wojażu za granicę naszego kraju. Wyjazd ten zaowocował kilkoma ładnymi przejściami. Między innymi we Frankenjurze Paweł sieknął Tyson IX/IX+ (7c+) flashem, Slash Hammer IX- (7c) flashem oraz po kilku próbach Snach Away X- (8a+) RP. Zmiana miejsca i klimatu na włoskie Lumigniano przyniosła jeszcze jedną drogę: Flash Goldon 8a RP zaraz po nieudanym flashu. Wyjazd był sponsorowany przez frmę LEONEX, za co Paweł serdecznie dziękuje szefowi tej firmy. Kilkanaście dni wcześniej w Podlesicach Paweł powtórzył drogę Idą łysi VI.5+/6 RP, w kilku próbach w jedno popołudnie (!). Moim zdaniem przecena z VI.6 jest słuszna - to jego komentarz po przejściu tej drogi. (13-06-01, pg, inf. pw)
  Powtórzenie Wściekłych psów. Wczoraj pierwszego powtórzenia tej drogi (VI.6+, Filar Wyklętych, Podlesice) dokonał Sławomir Sławatecki. Sławek uporał się bardzo szybko z tą drogą - chodzą słuchy, że cała tajemnica twki w ukraińskim koniaku pitym poprzedniej nocy... (11-06-01, pg, inf. seba)
  Łukasz Dudek na Suplemencie, zdj. wbPrzedłużenie Joe Vader. Zaraz po zawodach bulderingowych w Warszawie, w niedzielę Łukasz Dudek, Dawid Skoczylas i ekipa z Częstochowy udała się na podwarszawskie bunkry w Janówku. Gospodarzem i przewodnikiem był Dawid Kaszlikowski, który pokazał gościom wszystkie najtrudniejsze buldery na "małych" i "dużych" bunkrach. Łukasz Dudek najpierw przeszedł Joe Vader VI.4+ Flashem, a potem w drugiej przystawce przedłużenie Joe Vader, nazwane Suplementem VI.6. Joe Vadera do swojej listy może zaliczyć również Dawid Skoczylas. (11-06-01, hory)
  Bulder serwis. Nowa propozycja pojawiła się za sprawą Waldemara Podhajnego na Kamieniu pod Wysoką w Rzędkowicach - Dynamit to jego nazwa, a trudności "mocne V6" (choć przymiotnik ten może się też kojarzyć z piwem w pobliskim "Zajeździe pod Skałką" :). W trochę innej skali oceniane są nowe propozycje w Ciężkowicach, gdzie drugie powtórzene uzyskała Sesja zdjęciowa VI.5+ BU - najtrudniejsza przystawka w tym rejonie. Po Tomku Oleksym uporał się z nią Dawid Skoczylas. Padło też kilka innych trudnych bulderów - szczegóły na Brytanie (07-06-01, pg na podst. www.wspinanie.pl)
  Nowa droga na Kazermie (Podlesice). Rafał Moucka wraz z Waldemarem Podhajnym uporali się dawnym projektem "Kolarza" - nowość nosi nazwę Peleton i wyceniona została na VI.5. Szczegóły na Brytanie (07-06-01, pg na podst. www.wspinanie.pl)
  Trzecie przejście Power Playa. Zaledwie dzień wcześniej niż Pijane trójkąty padł Power Play - mamy więc już dwa topowe przejścia w tym roku! Drogę tę pokonał Grzegorz Pleśniak. Kolejnego powtórzenia, tym razem w wykonaniu Pawła Kopty, doczekała się Ekspozytura szatana VI.6+. Więcej o ostatnim, sobotnio-niedzielnym łojeniu na Pochylcu znajdziecie na Brytanie (07-06-01, pg na podst. www.wspinanie.pl)
  Krzysiek podczas sobotniej próby na Pijanych na początku drogi, zdj. pgPiąte przejście Pijanych trójkątów. Powtórzenia tej wymagającej drogi dokonał wczoraj Krzysztof Sas-Nowosielski. Było to dość spektakularne wydarzenie, gdyż wg świadków Krzysiek zrobił je "ze ścierką w dłoni" (w nocy były opady deszczu i nie wszystkie chwyty były wystarczające suche). Próby trwały już w sobotę, lecz po dwóch nieudanych przymiarkach (choć druga była bardzo bliska sukcesu) Sas poczekał chyba na "zmianę pogody" w celu lepszej motywacji :) Pijane kluczą po Wielkiej Cimie, więc tym co nie byli przybliżmy trochę jej przebieg: start Krucjatą trzeźwości VI.6 (3 wpinki), i po dojściu do Potęgi, zdj. pgodbicie w lewo do Charitki VI.5+ (2 wpinki), kończymy Potęgą trójkątów VI.6+ (3 wpinki) - ponad 20 m wspinania litą i piękną (choć małe chwyty) płytą. Wymyślony przebieg drogi rekompensuje jej wycena - VI.7, do dzisiaj jak na razie niekwestionowana (poprzednio uporali się z Pijanymi Mateusz Kilarski, Marcin Bartocha, Kuba Rozbicki oraz w zeszłym roku Sebastian Wutke). Wielkie brawa dla Krzyśka! (04-06-01, pg)
  Marcin przed trudnym miejscem na Mandali, zdj. pgMandala życia w OS-ie. W sobotę Marcin Wszołek wkosił bez znajomości Mandalę życia VI.5 (Wielka Cima, Podzamcze - w zeszłym roku udało się to też Rafałowi Porębskiemu). Szczególne (?) trudności sprawiło mu kluczowe miejsce nad pierwszą wpinką, które cofnęło go trzy razy, a cała wspinaczka trwała ok. 45 minut! Gratulujemy Marcinowi wytrzymałości. (03-06-01, pg)
  Padł kolejny projekt w Zimnym Dole. Podczas trzygodzinnego pobytu Rafał Moucka (Milo, Boreal) powtórzył Bongo SD V8 oraz Valhalla V9 (Bongo zrobili także w tym roku Filip Babicz, Dominik Kobryń, Tomek Oleksy). Powstała też nowa przystawka Spacer po oblajach SD V8 (w przewodniku jako Nie chce, nie dba, żartuje proj.). (31-05-01, pg, inf. rm)
  Szybkie przejścia w Podlesicach. W ciągu trzech dni Sławomir Sławatecki uporał się z dwoma trudnymi drogami w Podlesicach: Łowcą dziurek VI.5+ oraz Idą łysi VI.6. Praca nad nimi przebiegała tylko podczas ataków z dolną i w sumie skończyła się ok. 10 przymiarkami na każdą. (30-05-01, pg, inf. "chudy")
  Mateusz Kilarski na DezintegracjiDezintegracja formy? Marcin Wszołek powtórzył Dezintegrację formy (Soczewka, Podzamcze) - tak że z formą wbrew tytułowi jednak wszystko w porządku. Przy okazji Marcin proponuje obniżenie wyceny tej drogi do VI.6+ (z obecnej VI.7, poprzednio podniesionej z VI.6). Mateusz Kilarski na DezintegracjiNie mamy żadnych zdjęć z tego przejścia, ale możecie zobaczyć na Dezintegracji Mateusza Kilarskiego.
  (28-05-01, inf. pc, zdj. Dawid Kaszlikowski; źródło discoverPoland)
  Lukasz Müller na Witajcie w małpiarni, zdj. pg
  Agnieszka Szczepaniec na Kurtykówce, zdj. pg
  Sokoliki. Ostatni weekend przyniósł wiele ciekawych OS-ów w wykonaniu Łukasza Müllera. Padły w OS-ie takie drogi jak: Znikający punk VI.4+, Witajcie w małpiarni VI.4 i standard Sokołów: Znikający punkt VI.3+/4. Ciekawym przejściem może się też pochwalić 10-letnia Agnieszka Szczepaniec - po dwóch próbach na wędkę i w drugiej próbie z dołem Agnieszka zrobiła Kurtykówkę VI.+. Była to jej pierwsza droga w Sokolikach. Dawid Skoczylas podczas wcześniejszego przejścia Desperado, zdj. Michał WiśniewskiZ bulderowych propozycji Sokołów nie oparło się próbom ataku Desperado (ż/cz-), przystawka trawersująca obły, przewieszony kant. A pokonali go: Asia Zakrzewska (łatwiejszym wariantem z nogą na kancie), Łukasz Müller, Piotr Golański. (28-05-01)
  A Czesi łoją. Tomás Mrázek (ROCK PILLARS/ OCÚN) będąc tylko tydzień we Włoszech (w rejonach Massone, Ceredo i Erto) zrobił wiele doskonałych przejść: w Massone w ciągu 2 dni uporał się z drogą Reinies Vibes - 8c/c+, a w kolejne dwa z Mike Jordan 8b !!!; w Ceredo powtórzył: Anima Mundi 8b+ na (w 3 trzech próbach), Dies Irae 8b flash, Australia 8b (2 próby), Scontro finale 8a+ flash; w Erto (uznawanym za rejon z bardzo siłowymi drogami) Mrázek po 2 próbach zrobił Super Pole Position 8b, a oprócz tego Pole position 8a+ OS i we flashu kilka 8a+ (East Race, October Plastic Day, Bricolage a Tuscon). Na tym samym wyjeździe 17-letni Petr Solanský po dwudniowych przymiarkach przeszedł Dies Irae 8b w Ceredo, a w Erto pak Bricolage 8a+. (23-05-01, na podst. cw)
  Uzupełnienia przejść z Sokolików. Znikający punkt (VI.3+/4, RP) przeszła podczas długiego weekendu także Asia Zakrzewska; Dawid Skoczylas zrobił flashem Nos Żubra (VI.4+).(pg, 21-05-01, inf. mw)
  Nasi za granicą. Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się o paru ciekawych przejściach poza granicami naszego kraju. I tak: na początku roku pod szponem Roberta Wykręta padły w Ospie: Fantastic Voyage 8a+ R.P., Corto R.P., Buena suerte 7c O.S. i Peskovnik 7b+/c we fleszu. Sebastian Wutke zademonstrował swoją siłę pokonując całkowicie statycznie krótką Sistolicni vrt 7b+ fleszem, dołożył także Peskovnik 7b+/c R.P. Zupełnie inne cele postawili sobie Przemek Olesiński z Karolem Witkowskim. W czasie 2-tygodniowego pobytu w hiszpańskim El Chorro skoncetrowali się przede wszystkim na wielowyciągowych drogach w sektorach Arabes, Amptrax i w wąwozie. Zwieńczeniem wyjazdu stała się 10-wyciągowa Les Tres Tedros A2, VI. Droga ta rozwiązuje niezwykle efektowne spiętrzenie trzech okapów w sektorze Aquarium (naprzeciwko El Recodo). Całe przejście odbyło się w czasie totalnej dupówy, ostatnie zaś wyciągi pokonywane były późną nocą w kaskadach wody. Wojtek Szyller na początku maja pokonał we fleszu 9- na Słowacji - niestety w tej chwili nie znamy bliższych szczegółów tego przejścia. (pg, 18-05-01, na podst. www.kamol.gisp.pl, "R&B" nr 2)
  Małysz w skałach! Krzysztof Małysz zrobił kolejne przejście Próby Turinga (VI.6+). Próby na niej trwały 3 lata!, ale jak widać w końcu zostały wynagrodzone. (pg, 18-05-01, na podst. www.kamol.gisp.pl)
  Kolejne uzupełnienia ze skał. Na Okienniku Skarżyckim Sebastian Wutke powtórzył śnieżną imprezę VI.5+/6. Mariusz Nowak wkosił fleshem Krakowskiego spleen'a VI.4 (Podzamcze). Kolejnym świetnym przejściem popisał się Marcin Wszołek - po jednej wędce padła Krucjata trzeźwości (VI.6, Podzamcze). Ania Jarek dokonała 3. kobiecego przejścia Fitzcaraldo (VI.4+). (pg, 18-05-01, na podst. www.wspinanie.pl)
  Krzyż o poranku. Bulder ten, mieszczący się na Samotnym Kamieniu w nowym rejonie bulderowym Przełom Marcinka (między Kamieńcem a Rezerwatem) i będący najtrudniejszą nowością Przełomu pokonał Grześ Kaczmarczyk (pierwszy bulder z lewej). Na wspomnianym bloku znajduje się już 11 bulderowych linii. (pg, 18-05-01, na podst. www.wspinanie.pl)
  Bulderowe propozycje w Kamieńcu. Na Skałach Kursowych za sprawą Grzegorza Kaczmarczyka i Mateusza Ligasa powstało wiele nowych propozycji - więcej szczegółów znajdziecie na Brytanie w dziale newsów. (18-05-01)
  Nowa droga w Podlesicach. Wczoraj Kuba Rozbicki pokonał na Górze Zborów zeszłoroczny projekt, ktory spędzał mu sen z powiek. Droga nazywa się "Wściekłe Psy", propozycja wyceny VI.6+, a mieści się na Turni nad Kaskadami na prawo od "Sportlandu". Charakter wspinaczki zdecydowanie bulderowy, mimo sporej długości (ok. 18 metrów). Kluczowe ruchy to 4 złożenia atletyczno-techniczne ze wskazaniem na siłę szpona. Dynamika, przewieszenie i śliczne chwyty pióra (czytaj dłuta) Waldemara P. (18-05-01, kr)
  Sokoliki. Podczas długiego weekendu Agnieszka Flakowicz przeszła drogę "Znikający punkt" (VI.4). Z prywatnych informacji wiemy, że Agnieszka pracuje też nad inną VI.4-ką "Witajcie w małpiarni". Trzymamy kciuki za szybkie skompletowanie przejścia. (pg, 17-05-01)
  Karma 8a i Mikołaj Pochylski, zdj. BOuLdeRheadPierwsze polskie przejście Karmy. Ten słynny bulder (możecie go zobaczyć na filmie "The Real Thing" w wykonaniu Bena Moona) powtórzył Mikołaj Pochylski. Z trudniejszych przystawek pociągnął także Chatterton i Hyper Tension - obie również 8a. Pierwszomajowy wypad do Bleau mile będzie wspominał też Michał Górski, który zaliczył na swoje konto Infidele 7c i Berezina 7c. Więcej szczegółów i fotek :) z wyjazdu do Bleau na BOuLdeRhead. (pg, 16-05-01)
  Extremy w Ospie. Jure Golob nawiązał do pewnego ostatniego historycznego wydarzenia prowadząc nową drogę Konec Mira 8c/c+. Uros Perko wytyczył nową linię o nazwie Strelovod i wycenie 8c, która ma już pięć powtórzeń, w pełni potwierdzających wycenę (m.in. Luki Zazvonil, który zmienił przy okazji rozmieszczenie spitów na bardziej komfortowe). (16-05-01, na podst. "Mag. Górskiego" 2/01)
  Nowe drogi na Murkach Starogardzkich. Kilkanaście łatwych i średnio trudnych dróg, w części ubezpieczonych, powstało od ubiegłego roku za sprawą wspinaczy ze Starogardu Gdańskiego. Mowa oczywiście o ślicznie położonych, betonowych Mostach Starogardzkich. Lokalni wspinacze zapewniają, że dróg wkrótce przybędzie. (16-05-01, na podst. www.murki.pl)
  Koniec "Klamecjusza"? Nowe wydanie "Przewodnika on-line" to - być może tylko czasowy - koniec Niezależnego Biuletynu Wspinaczy Trójmiasta "Klamecjusz", a nowe artykuły będą publikowane tylko na stronach "Murków". Serwis o wspinaniu na murkach zyskał też nową domenę: www.murki.pl - w tej chwili znajdziecie tam aktualności, artykuły i przewodniki po gdańskich murkach. Sympatycy pisma "Klamecjusz" mogą zajrzeć do archiwum. (na podst. www.murki.pl, 16-05-01)
  Majowe uzupełnienia Marcin Wszołek (Five ten) przeszedł RP Próbę Turinga VI.6+, flaszem Ommadown Direct VI.5 na Gołębniku (Podzamcze) oraz Igły i szpilki VI.4 OS. Kuba Rozbicki dokonał 4. przejścia Rozgrzeszenia VI.6+, drogi Andrzeja Marcisza, która do tej pory miała tylko trzy przejścia. Staszek Tylek pokonał Pierdolony Ogranicznik VI.6 (Pochylec). (16-05-01, na podst. www.wspinanie.pl)
  Skałki Czarnorzeckie Pierwsza nowa droga w tym sezonie w Skałkach Czarnorzeckich (Black Rivers District?) powstała na Wielbłądzie i jest to realizacja projektu pomiędzy Camel Trophy VI.2+ i Rykoszetem VI.1+. Nowa droga otrzymała nazwę Pochwała Tycia VI.3+ (4R+RZ), a jej autorem jest Bogdan Rokosz. (16-05-01, na podst. www.wspinanie.pl)
  Uzupełnienie przejść z Hejszowiny. Doszły do nas kolejne informacje z długiego weekendu w piachach. Oto one:
  Maks:
  - Szuwaks IXb RP - RP Artur Klikowski (magn.)
  Szczeliniec (ściany północne):
  - Zahn Riss (Zębatka) "tylko" VIIc OS Sławek Cyndecki (rysa głównie na własnej protekcji)
  - Złoto dla nieśmiałych VIIIa OS Paweł Pustelnik (magn.?)
  Szczeliniec (ściany południowe):
  - Duchy do poduchy IXc - Janek Kogut RP (magn.)
  (14-05-01, inf. al)

  Topowe przejścia w Podlesicach. Na pewno dotarła już do Was informacja o kolejnym przejściu drogi Tyranozaurus Rex (VI.7, Podlesice, Kołoczek). Drogę tę w zeszłym tygodniu pokonał Mirek Wódka. Gratulujemy Mirkowi przejścia i... wytrwałości, gdyż kosztowało go to naprawdę dużo pracy. Drugim interesującym przejściem (także z Podlesic) jest poprowadzenie przez Pawła Wyrwę Sportlanda na Mściwoja - linii wycenionej początkowo na VI.7, aktualnie uznawanej za VI.6+. Paweł drogę pokonał po kilku próbach na wędkę oraz kilku z dołem! Dla przypomnienia - pierwsze przejścia obu dróg należą do Jakuba Rozbickiego. (pg, 07-05-01)
  Andrzej Lipka podczas próby na Prawym Pierwiastku IXa, zdj. pgWieści z Hejszowiny. Za sprawą młodej ekipy z Łodzi padło wiele pięknych dróg w piachach, lecz na szczególną uwagę zasługują przejścia Andrzeja Lipki. Ciekawostką jest też, że Sławek Cyndecki wspina się intensywniej dopiero rok! Poniżej wykaz ich dokonań. (pg, inf. al, 07-05-01)
  Szczeliniec:
  - Inkwizytor Mocy IXc RP (magn.)* - Andrzej Lipka, Szymon Marcinczak, Janek Kogut
  - Jednoręki Bandyta IXa OS (magn.) - Andrzej Lipka
  - Ostatni Pociąg VIIIc OS (magn.) - Andrzej Lipka, Sławek Cyndecki
  Narożniak:
  - Strzyga VIIIb OS - Andrzej Lipka, Sławek Cyndecki
  - Czarna Dziura VIIIb OS - Andrzej Lipka, Sławek Cyndecki
  Stary Biwak:
  - Misiojeb VIIIb OS - Andrzej Lipka
  - Lep na misie VIIIc OS - Andrzej Lipka
  - Po prostu magnum VIIIc OS - Andrzej Lipka

  * informacje jeszcze do nas spływają, więc mogą to być jeszcze nie wszystkie przejścia
  ** bez symbolu magn. - przejście bez magnezji

  "Zmiany" na Gipsie. Tym razem nowe drogi poprowadziła sama natura, gdyż doszło tam do sporego obrywu. Nie jest on tak duży, jak ten przy Wierzchowskiej Górnej, ale rezerwacja która tam wisiała stała się już nieaktualna ;) (26-04-01, inf. goLu)
  Remament zeszłoroczny. Jeszcze zeszłego lata nastąpiło prawdopodobnie pierwsze przejście Litej płyty na górze Birów. Droga ta znajduje się na skale 1 w przewodniku Pawła Haciskiego i prowadzi prawą stroną spitów byłej VI.3, obecnie zacementowanej. Proponowana wycena to VI.5, a autorem prowadzenia jest Darek Mizera. W Rzędkowicach, w cyrku z I-chingiem powstały dwie nowe propozycje: na lewo od Płonącej Żyrafy buła, VI.1+ (uwaga: powyżej spita DDS na małych oczkach!), na prawo od Dżdżystej taksówki - Dzień Nauczyciela, VI+, (1 spit + DDS). Autorami dróg są Karol Ziemiec i Piotr Golański. (pg, inf. dm, wł., 05-05-01)
  Nowy sklep w Katowicach. Od kilku dni idąc na ściankę na katowickim AWF-ie możecie zrobić zakupy szpeju w nowym sklepie przy ul. Mikołowskiej 19 (idąc z dołu sklep znajdziecie po prawej stronie za światłami). Godziny otwarcia są w tej chwili standardowe: od 10 do 18, ale planowane jest wydłużenie czasu pracy do 19! Telefon do sklepu (0-32) 781 32 29. (05-05-01)
  Pokaz filmów z Banff! W piątek 27 kwietnia, w Częstochowie odbędzie się pokaz najlepszych filmów nagrodzonych na Festiwalu Filmowym w Banff. Początek o godz. 16.00 w ACK "Politechnik", ul. Armii Krajowej 23/25. Rezerwacja biletów i informacja: (0-34) 361 50 80, 325 02 20. Patronat nad imprezą objął prezydent Częstochowy. (23-04-01)
  Hejszowina w sieci! Dosłownie parę dni temu został uruchomiony nowy serwis, który na pewno ucieszy łojantów wspinających się w naszych piachach. Serwis jest dopiero w fazie rozwoju, docelowo znajdziecie tam np. topo. W tej chwili dostępne są informacje praktyczne (w tym porozumienie z parkiem, asekuracja, zasady wspinania), przeliczenie skali piaskowcowej na krakowską i UIAA, opis skał Starego Biwaku oraz galeria. Trzymamy kciuki! Adres serwisu: www.hejszowina.pl (21-04-01)
  Jerry we Wrocławiu! 26 kwietnia wystąpi z diaporamą jeden z najsłynniejszych, a w swoim czasie także jeden z najbardziej kontrowersyjnych, wspinaczy sportowych świata, Brytyjczyk Jerry Moffatt. Na spotkanie zapraszają miesięcznik "GÓRY i ALPINIZM", firma NORTH ADVENTURE, DKF Politechnika Wrocławska - start godz. 18 (ul. Wybrz. Wyspiańskiego 27, Politechnika Wrocławska, sala 329 (DKF), gmach A1. (18-04-01, więcej na stronie GiA)
  Rafał Moucka na ZłotopolskichSezon się rozpoczął W środę (7.03) Rafał Moucka (Milo, Boreal) zrobił Złotopolskich 7b+ Fb - jeden z dwóch najtrudniejszych boulderów w Zimnym Dole. Padło też kilka łatwiejszych przystawek. (09-03-01, inf. inw)

  Parę innych zdjęć z tego samego wyjazdu
  (wspina się Rafał Moucka, zdjęcia Piotr Czmoch):

  (1kB)(2kB)(2kB)

  Nasi za granicą Podczas lutowego wyjazdu do Sperlongi Grzegorz Florek powtórzył Invidię, 8b+ i La Danza del Cavalieri, 8a+. O drogach tych pisaliśmy na wiosnę zeszłego roku - piewsza padła wtedy łupem Grzegorza Grochala, druga Krzysztofa Sasa-Nowosielskiego. Aktualnie uchodzą one za łatwiejsze, a początkowe wyceny opiewały na 8c i 8b. Także Waldemar Podhajny osiągnął bardzo dobry wynik przechodząc 7c w OS-ie - niestety nie znamy nazwy drogi. (pg, 22-02-01, inf. inw)
  Zmiany na katowickim AWF-ie Od dnia 1 do 22 lutego zostały odwołane zajęcia dla dzieci na ścianie katowickiego AWF-u. Zajęcia te odbywały się we wtorki i czwartki o godz. 16.00. Zmieniły się także godziny otwarcia w sobotę: "wypadło" wejście od 12 (12-14) na skutek rezerwacji ściany. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie to stała pozycja. (tel. na AWF 251 32 25). (pg, 05-02-01)
  Zamknięcie ścianki w Orzeszu Mistrzostwa śląska były ostatnią okazją, aby powspinać się w Orzeszu: od 1 lutego ścianka ta została zamknięta. O powodach zamknięcia piszemy więcej w relacji z mistrzostw. (pg, 05-02-01)
  Będą polskie maty! Trwają właśnie ostatnie testy polskich (nareszcie!) materacy do boulderingu, firmowane przez znaną Wam dobrze firmę. Sprowadzane z zagranicy były horendalnie drogie, a próby zastąpienia ich np. karimatem nie zawsze sprawdzały się w praktyce. Doszły też do redakcji głosy o rozpoczęciu prywatnej produkcji, ale nie znamy w tej chwili więcej szczegółów na ten temat. Bardzo nas to cieszy i mamy nadzieję, że właśnie testami materacy rozpoczniemy wreszcie nasz dział "szpej" w redPoincie - czekamy tylko na informacje od producentów. (pg, 05-02-01)
  Nowe pismo w Niemczech? Szykują się zmiany na rynku wydawniczym prasy wspinaczkowej w Niemczech. Mianowicie doszło do fuzji czasopism "Klettern" i "Rotpunkt". Czy ta zmiana będzie odpowiadać czytelnikom pokaże czas. (pg, 05-02-01)
  Grudniowe łojenie Na początku grudnia dwóch tęgich facetów z Węgierskiej Górki: Mariusz Nowak i Marcin Szczotka, rozszalało się na całego. Efektem ich wyskoków w skały były przejścia "Wahadełka" VI.4/4+ i "Mędrców ..." VI.4+ na Dupie słonia. Swoją obecność zaznaczyli także na Ścieżkowie, gdzie obaj poprowadzili "Kwasy" VI.4+. Ścieszków stał się bardzo popularny w zeszłym roku - trawers Kuli (na razie w fazie projektu) z pewnością najtrudniejszą propozycją tego rejonu. W czasie prób trawersu Piotr Dobrzański i Robert Wykręt uporali się z dwoma dość trudnymi przystawkami na Kuli - pierwsza to "Karma" VI.4, druga "Armageddon" VI.4+. (pg, 05-02-01 na podst. www.kamol.gasket.com.pl).
  Nowe ringi Posylwestrowa inspekcja odkryła na Zegarowej w Rzędkowicach nowe ringi - zostały obite bardzo popularne wędkowe standardy na czołowej ścianie. Przy okazji wytyczono logiczne, nowe linie - miejmy nadzieję, że drogi te wreszcie będą częśiej prowadzone, a w dobie nowych przepisów - dla wszystkich dostępne, gdyż część asekuracji trzeba było zakładać własnoręcznie... Jeszcze w październiku (ale jakoś nie było okazji o tym pisać) testowaliśmy też świeżo obite drogi w Mirowie, na skale po lewej stronie zaraz za zamkiem. Trudności od VI do VI.2+/3 i dużo fajnego, choć krótkiego wspinania. Skałoplan tej skały postaramy się zamieścić w redPoincie. (pg, 02-01-01)
  ARCHIWUM:

    [2000]

  [Wersja serwisu 1999-2000]
 • (1kB)

  (1kB)
  Strona główna | Aktualności | Zawody | Artykuły | Przegląd prasy | Sztuczne ściany | Galerie | Topo rejonów | Szpej | Katalog | Message board | Sklep | rP media
  (1kB)
  e-mail: info@redpoint.pl
  (c) 1999-2010 red point grafix
  Strona zoptymalizowana dla rozdzielczności 800x600 lub wyższej, true color, hosted by NetArt
  (1kB)