(1kB)
(2kB) 2005


Abadżikra Boulder Cup - wyniki

Rozegrane już po raz szósty bulderowe zawody w Trżincu koło Cieszyna (CR) wygrali tym razem Karel Czerný ze Zlína oraz Sasza Gendová z LeBlok Ostrava. Więcej na Lezcu >> (rP, 20-12)Puchar Polski w bulderingu - wyniki

Ostatnia rozgrywka odbyła się na Reni Sporcie w Krakowie, a wygrali w niej zdecydowanie Ukrainka Olga Shalagina oraz w imponującym stylu Marcin Wszołek, który także tym samym przypieczętował swoje zwycięstwo w Pucharze! Drugie i trzecie miejsca na podium zajęli kolejno Kinga Ociepka (najlepsza z Polek) i Edyta Ropek (Edyta zwyciężyła w całym Pucharze) oraz Stanislav Kleshnev (UKR) i Tomasz Oleksy. Wystartowało 62 zawodników i zawodniczek, w tym licznie goście ze Wschodu (7) oraz 1 reprezentant Belgii - Olivier Favresse (11 miejsce po walce w finale). Pełne wyniki znajdziecie na stronie PZA >>, zdjęcia na stronie zawodów >> i stronach CW Reni Sport >>, a także w rP :) >> (rP, 20&22-12)VII Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w Bulderingu - wyniki

Rozegrane w niedzielę 11 grudnia zawody na ścianie Uniwersytetu Wrocławskiego ZERWA przyciągnęły 70 seniorów, 22 seniorki, 11 juniorów oraz 6 juniorek. Przy głośnym dopingu publiczności najlepiej z bulderami poradzili sobie: Marek Foryś wśród seniorów, Aleksandra Przybysz wśród seniorek, Bartosz Kowal wśród juniorów oraz Agnieszka Szczepaniec wśród juniorek. Za nimi uplasowali się odpowiednio: Mateusz Łazor i Sebastian Czechowski, Miłka Terkiewicz i Katarzyna Witkowska, Maciej Szymanowski i Piotr Pigiel, Patrycja Budzanowska i Barbara Lisiak. (rP, 12-12; inf. mp)III KFG - nagroda Jedynki i filmowe Grand Prix

Nagrodę Jedynki dostał Piotr Morawski za pierwsze zimowe wejście na Shisha Pangmę (pełną listę nominowanych znajdziecie na Wspinaniu >>). Grand Prix wygrał zaś film który opowiedział najciekawszą historię, a mianowicie „Praszczur” Macieja Dembińskiego o lataniu na paralotniach i nie tylko... Drugie miejsce zajęły ex. XPL Skała i Trzeci stopień wyobcowania - ten ostatni zdobył także nagrodę publiczności. Jak widać wrzucenie wszystkiego do jednego wora (tzn. alpinizmu i wspinania skałkowego) pociągnęło za sobą degradację nawet świetnych przejść skałkowych (Ola Taistra wylądowała na samym końcu, wyżej uplasowała się co prawda Kinga Ociepka, ale tutaj nie wypadało inaczej ze względu na jej większą wszechstronność: skały + zawody) - w końcu był to festiwal górski i nie ma co narzekać :) Wniosek z tego jednak taki, że nawet jakby ktoś z Polaków machnął przy okazji pobytu na Franken Actiona to i tak takie przejście przegrało by z Everestem. No, chyba żeby akurat danego roku nie było takiej nominacji... A jeśli masz poczucie humoru to doskonałą recenzję ostatniego KFG znajdziesz na Kamykach >> (rP, 12&13-12)1. edycja serii zawodów w Warszawie - wyniki

W dniu 3 grudnia odbyła się w Centrum Wspinania W PIONIE I edycja towarzyskich zawodów wspinaczkowych „Sztuka Wyboru” o Puchar Burmistrza Warszawa Ochota. Wystartowało około 50 osób. Wśród mężczyzn wygrał Marcin Nowogródzki przed Jakubem Ziółkowskim (obaj Szkoła Alpinizmu W Pionie) i Grzegorzem Graczykiem, a wśród kobiet Jolanta Górniak przed Magdą Czichon i Magdą Królikowską. Nagrody ufundował Alpin Sklep, a szczegółowe informacje nt. zawodów są na stronie centrum >> (rP, 10-12, inf. sg)

(i) 2. ed. zawodów 21 stycznia 2006
Nagroda dla Hybrydy

HYBRYDA FILM STUDIO otrzymało nagrodę za zdjęcia do filmu PREXPL na objazdowym festiwalu w Czechach. Festiwal rozpoczął się w Ostrawie 2 miesiące temu i odwiedził 12 kolejnych miast na Pradze kończąc gromadząc w sumie 12 tysięcy widzów. Gratulujemy! Premiera XPL Skała odbyła się na III Krakowskim Festiwalu Górskim w piątek 11 grudnia. (rP, 07-12)Finał Pucharu Polski Seniorów - wyniki

W dwudniowych, ostatnich już w tym roku zmaganiach na czas i na trudność, najszybciej pobiegli Edyta Ropek i Tomasz Oleksy, a na trudność najlepiej wspięli się Kinga Ociepka i Łukasz Dudek. Dwudniowe zawody zostały rozegrane na ścianie w Nowym Sączu, a za dwa tygodnie czeka nas jeszcze finałowa impreza w bulderingu na ścianie Reni Sportu w Krakowie. (rP, 04-12)Total Boulder - wyniki

W rozegranych podczas Bielskich Spotkań z Filmem Górskim zawodach wygrał Bartek Kurz (najgorszy wynik w eliminacjach!) oraz Agnieszka Ostrzałek. W zawodach wystartowało ok. 40 wspinaczy z Bielska-Białej i okolic, Zakopanego, Śląska, a z gości zagranicznych pojawili się także Czesi, z których dwójka walczyła także w finale. (rP, 04-12)

(i) galeria zdjęć >>Bit&Bullder Transformacja - wyniki

Po sobotnich eliminacjach (13 bulderów w 3 h) oraz niecodziennych finałach (finaliści i finalistki sami nakręcali swoje buldery) wygrali: Xenia Kuciel i Tomasz Oleksy. Kolejne miejsca zajęli Edyta Ropek i Julia Zaniewska oraz Konrad Ociepka, Marcin Mach i Marcin Wszołek. Z zagranicznych gości najlepiej poszło Czeszce Radce Frankovej (4. msc) oraz reprezentatowi Ukrainy - Żeni Kriwoszajcewowi (7. msc). (rP, 27,28-11 & 07-12)

(i) pełne wyniki (Transformator) >>
(i) galerie zdjęć: >> (Transformator), >> (rP)
Mistrzostwa Śląska 2005 - wyniki

Tydzień temu, 19 listopada 2005r. w SP Gierałtowicach ponad 90-ciu uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjum z różnych województw rywalizowało w konkurencjach na trudność i na czas. W zaciętej walce, często do łez, młodym wspinaczom dopingowali licznie zgromadzeni kibice, w tym: rodzice, trenerzy, koledzy, Dyrekcja Szkoły i Wójt Gminy Gierałtowice. Pełne wyniki i zdjęcia możecie zobaczyć na stronach SP Gierałtowice >> (rP, 27-11; źr. strona SP Gierałtowice)Extremista & Top Boulder - wyniki

W rozegranych w ramach 7. już!, odbywającego się w Łodzi Explorers Festival, odbyły się także zawody na trudność (w sobotę) oraz w bulderach (w niedzielę), przy czym obie imprezy były niezależnie punktowane. I tak: na trudność pierwszym miejscem podzielili się Łukasz Dudek, Marcin Wszołek i Rafał! Porębski (nie odbyły się finały); z kobiet wygrała Małgorzata Kusztelak przed Agatą Wiśniewską i Elizą Kubarską. W bulderach najlepiej poszło Kindze Ociepce i Marcinowi Wszołkowi, a kolejne miejsca zajęli Romek Główka i Marcin Tralski oraz Agata Wiśniewska i Marta Lenartowicz. (rP, 21&28-11)

(i) zobacz pełne wyniki Top Boulder 2005
    eliminacje: K, M; finały: K, M

(i) galeria zdjęć >>Bouldermania 2005 Episode TV - wyniki

Katarzyna Jurek, Igor Dybizbański oraz Ariel Marciniak wśród juniorów spisali się najlepiej podczas kolejnych niecodziennych zawodów rozegranych w WCW w Poznaniu. Start o 22.00, 6 problemów w eliminacjach w 2 h oraz 3 problemy w finałach to był tylko wstęp do zabawy która trwała do 5 rano! (rP, 21-11)

(i) zobacz galerie zdjęć 1, 2 (wspinpoznan)Nowy bulder „Demona”

„Demon” zrealizował kilka dni temu swój projekt na Kajaku w Podlesicach. Extaza biegnie filarkiem na lewo od Fantazji, a sześć mocnych ruchów uzyskało wycenę 8a+ bloc. Zobacz foty „Demona” z Fantazji SD 1, 2, w tle widać wspomniany wyżej filarek. (rP, 15-11)2. Blokada w Ostrawie

Marcin Tralski oraz Czeszka Katka Sindelova wygrali w 2. edycji Ostrawskiej Blokady rozegranej w piątek 11 listopada w ostrawskim Le Bloku. (rP, 14-11)

(i) pełne wyniki 2. edycji (.doc) >>
Finał Pucharu Polski Juniorów

W dniach 21-23 października 2005 we Wrocławiu odbyła się finałowa eliminacja Pucharu Polski Juniorów. Zobacz wyniki, zdjęcia i zapis relacji na żywo >> (rP, 14-11)Jura powtórzenia - kolejne przejście Tyrana!

Jakub Ziółkowski (Szkoła Alpinizmu 'W Pionie') powtórzył drogę Tyranozaurus Rex (VI.7)! Droga padła w piątek 28.10, a do pokonania podlesickiego Tyrana „Bratku” potrzebował zaledwie dwóch weekendowych wyjazdów. W tym czasie korzystał z kilku patentów, robiąc nawet krzyż na kluczowych krawądkach-robinhoodkach. Ostatecznie udało się pokonać trudności konwencjonalnym wstawieniem. (rP, 28-10; inf. sg, mz)

(i) zobacz Jakuba na Tyranie >>Transformator otwarty!

Od poniedziałku 17.10 jest otwarte (wreszcie!) Centrum Wspinaczkowe Transformator w Katowicach-Ligocie. Więcej na stronie CWT >> (rP, 17-10)

(i) zobacz fotkę ze ściany >>MPB 2005 rozegrane!

Kinga Ociepka i Tomek Oleksy zostali Mistrzami Polski w bulderingu w roku 2005! Dwudniową imprezę rozegrano w Tarnowie na czterech panelach postawionych w hali 'Tarnovii', a z zagranicznych gości wystartowali tylko reprezentanci Ukrainy. (rP, 17, 19, 21-10)

(i) zobacz pełne wyniki >>
    oraz foty z finałów (foty autorstwa Dominika Hajduka z KW Rzeszów): K, M
Jura powtórzenia

Ania Sztompka powtórzyła Sodomię doskonałą (VI.5+, Dupa Słonia). Droga padła bardzo szybko - w pierwszym! prowadzeniu po 3 próbach „na wędkę”. (rP, 12-10; inf. as)Nasi za granicą - Viśniove

Ola Taistra przeszła drogę Kukombo (8b) dystansując tym samym osiągnięcia Czeszek i Słowaczek w Viśniovym! Gratulacje - prowadzenie Oli jest najlepszym jak dotychczas wynikiem uzyskanym przez „słabą płeć” w tym siłowym rejonie. (rP, 10-10; inf. sw, fot. mp)

(i) zobacz foty Oli z Kummombo 1, 2Kolejny trudny bulder na Jurze

Nową propozycją „Demona” jest bulder Tengu na Bramie w Bobolicach. Biegnąca w dachu nowość została nazwana Tengu i wyceniona na 8b+ Fb (start z możliwie najniższych chwytów, wyjście bulderem RioCannas). Tengu można też skończyć łatwiejszym wariantem (8b/b+) w klamach zaraz po wyjściu z dachu. (rP, 05&06-10)

(i) zobacz fotkę „Demona” na Tengu >>
    oraz Top10_Boulders_PL >>
Oleksy wygrał we Firminy!

Zakończył się Puchar Świata w boulderingu. W ostatniej finałowej edycji we francuskim Friminy wygrał Tomek Oleksy (MKS Tarnowia, Bergson, Evolv), a z kobiet pierwsze międzynarodowe zwycięstwo wywalczyła Francuzka Juliette Danion. W ogólnej klasyfikacji Puchar przypadł w udziale także Francuzce Sandrine Levet oraz Austryjakowi Kilianowi Fischhuberowi. (rP, 03-10, źr. ffmme.fr)Padł Jan Sebastian Dach!

Niekwestionowanym wydarzeniem tegorocznego sezonu w Hejszowinie jest pierwsze przejście drogi Jan Sebastian Dach na południowych ścianach Wielkiego Szczelińca przez Czecha z Nachodu - Jirka Srutka. Więcej szczegółów wkrótce. (rP, 26-09, inf. ta)Młodziaki cd :)

14-letni zawodnik Reni-Sportu Adam Karpierz rozprawił się z dwoma VI.3+: Abazym w prawo (Bolechowice) oraz Okapem 22 Lipca na Dupie Słonia. Kolejnym sukcesem może pochwalić się także 'Clico Koliba Team' - Łukasz Kudła powtórzył Los Alcazares (VI.3+! po korekcie) oraz Płytę Wojasa (VI.3+) w Rzędkowicach, a Szymon Wójcik (14-lat) Pozytywne myśli (VI.3, RP, Okiennik Skarżycki). (rP, 23&24-09, inf. md, gw)Nasi za granicą - Ostas

Marcin Tralski powórzył bardzo fajny bulder za 7b+ w Ostasiu - przewieszenie, dziurki, bardzo ładne ruchy - polecamy :), ale niestety nie znamy jego nazwy. Apropos, wiele trudnych bulderów w Ostasiu ma polskie przejścia zrobione przez chłopaków z Dzierżoniowa i Wrocławia..., zresztą podczas krótkiego pobytu w niedzielę nie spotkaliśmy tam żadnych Czechów :) (rP, 23-09)Jura - powtórzenia

Ania Sztompka pociągnęła Pierdolony ogranicznik (VI.6) na Pochylcu. Piotr Wyciślik powtórzył 'łatwiejsze' Pawiany (VI.5/6) na Polniku, a Rafał Porębski Wściekłe psy (VI.6/6+) RP w Podlesicach. (rP, 19-09)Nescafe Boulder Tour - Praga

Tomek Oleksy (Bergson) popisał się doskonałą skutecznością wygrywając w boulderowych zawodach 'Nescafe Boulder Tour' rozegranych w stolicy Czech. W finale walczyli także: Marek Pobran, który zajął ostatecznie 6. miejsce oraz Grzegorz Napora (8. miejsce)! W sumie wystartowało 8 zawodników z Polski. Pełne wyniki i fotki (w tym także naszych zawodników) są już na Lezcu >>

(i) zobacz fotki na rP (eliminacje + finały oraz większe foty) >> (rP, 19&30-09)Młodziaki w natarciu

15-letni reprezentant Reni-Sportu Maciej Dobrzański poprowadził w 3. próbie Finale (VI.4) oraz w 2-ej Bóg, Honor, Okocim (VI.3+) w Przełomie Białki.
Marcin Duczek (16 lat) wkosił Włócznię świętego Maurycego (VI.4/4+, Podlesice - G. Zborów) oraz Igły i szpilki (VI.4, Skarżyce - Okiennik).
Szymon Wójcik, 14-letni zawodnik 'Clico Team' rozprawił się z Poematem jąkały (VI.3) oraz kilkoma drogami VI.2, z których Białe noce padły flashem. (rP, 12-09, inf. md, sw + VI.4.pl)Jura powtórzenia

Kinga Ociepka (Mad Rock) powtórzyła Nieznośną lekkośc bytu w Jaskini Mamutowej! Jest to już drugie kobiece przejście tej wymagającej linii!
(rP, 12-09, inf. y-s)Jura powtórzenia cd

Jędrzej Komosiński podczas zgrupowania juniorów na Jurze powtórzył m.in.: w Rzędkowicach Szatańskie wersety (VI.4?), Czyste VI.7 (VI.4+/5), Prostowanie lekcji pokory (VI.5+), Magnetowid (6.3+) flash oraz Wiosenne klekoty VI.3+ OS. W Podlesicach padły natomiast: Hattin (VI.4+. w 2 próbie, ale Jędrzej próbował go już rok temu), Miłość w windzie (VI.3 OS), Young Power (VI.4+) oraz Czystą formę (VI.6, w 2 próbie!) i Sny o potędze (VI.4/4+) w Podzamczu. Jeśli chodzi o buldery to poznajcie chociaż wycinek tego co się działo :) W Podlesiowie 'Paco' powtórzył Omertę, 'Bulder' Diunę, a Marcin Tralski m.in. bez większych problemów Nagły impuls lata oraz w ostatni weekend Bongo i Już z górki w Zimnym Dole. (rP, 12-09, inf. rp)Nowa ściana w Bielsku-Białej

Od kilku dni czynna jest w Bielsku pierwsza profesjonalna ściana wspinaczkowa. Obiekt znajduje się na ul. Powstańców Śląskich 6 (Centrum Biznesu Befama), jest czynny od 8! do 23 i oferuje wspin na wędkę po bardziej pionowych formacjach oraz 'z dolną' po przewieszonych. Więcej w dziale 'ściany' >> (rP, 12-09, inf. pw)Nasi za granicą - Visnove

Ola Taistra podczas pierwszej wizyty w tym słowackim 'westowym' rejonie bardzo szybko poradziła sobie z drogą Szaman IX+ (7c+/8a). (rP, 06-09, inf. sw)Oleksy wygrał Rock Master!

W prestiżowych zawodach Rock Master rozegranych 3-4 września we włoskim Arco Tomek Oleksy wygrał w czasówce oraz zajął 4. miejsce w bulderingu! Więcej na oficjalnej stronie zawodów >> (rP, 06-09)Nescafe Boulder Tour

Marek Pobran zajął 10. miejsce w kolejnej edycji Pucharu Czech rozegranej podczas Festiwalu Filmów w Teplicach. Zawody wygrał Kuba Hlaváček oraz Věrka Kostruhová. Drugie miejsca zajęli Jirous Přibil i Léňa Trnková, a trzecie - David Kozel i Zuzka Ulrichová. Fotki i pełne wyniki możecie zobaczyć na Lezcu >> oraz Boulder.cz >> (rP, 06-09)Nowe buldery w Podlesicach

'Demon' wzbogacił Sadek o kolejny biegnący w daszku bulder. Kat został wyceniony na 7c, znajdziecie go (w przybl.) pod ścieżką. Jest tam także kilka innych propozycji, ale wymagają one wpierw wizji lokalnej, więc na więcej informacji musicie poczekać. Został także wyeksplorowany mały murek (4 do 5 bulderów) na Górze Zborów w okolicach Białej Baszty, mały opis po kolejnym podczyszczeniu :) Murek oferuje głównie pion + czujne skradanie po oblakach. (rP, 04-09)Kinga czwarta w MŚJ!

Kinga Ociepka (Mad Rock) zajęła czwarte miejsce na trudność w Mistrzostwach Świata Juniorów rozegranych w Bejing w Chinach. Dobre, ale dużo dalsze miejsca wywalczyli jeszcze: w konkurencji na czas Kuba Jodłowski (5.) i Jędrzej Komosiński (10.) oraz na trudność Mateusz Lazor (15.). Występ pozostałych zawodników naszej reprezentacji można opisać w skrócie jako średnio udany... Kolejnym, ale za to miłym polskim akcentem w Bejing był udział Kasi Pietras z Kalifornii (19. miejsce na trudność, w 2004 roku zdobyła mistrzostwo Stanów Zjednoczonych). Oczywiście oficjalnie Kasia reprezentuje USA, ale to przecież nie oznacza że nie możemy jej kibicować :) Pełne wyniki znajdziecie na digitalRock >>, a więcej o Kasi możecie przeczytać na eXpatpolu >> (rP, 30-08)Los Alcazares w Rzędkowicach

Na Turni Cyklopa powstała nowa droga o nazwie Los Alcazares (droga startuje na prawo od pierwszego przelotu z użyciem ryski po prawej). Nowa linia została wyposażona w 4 kotwy i ring zjazdowy, a proponowana wycena to VI.4+. Autorem nowości jest Marcin 'Flower' Poznański. (po paru przejściach wycena 'ukształtowała' się na poziomie VI.3+) (rP, 08-08, inf. mp)Nowości w Podlesicach

Na pn. wsch. ścianie Leśnej Kulisy powstała nowa droga Misiaczek (3R + pętla + RZ) o trudnościach ok. VI.1+, a autorem jej jest Tomek Antecki (ŁKW). Na Ptaku droga Ptasiek ok. VI- ma już komplet asekuracji - 3R + ŁZ, Garuda ma swój łańcuch zjazdowy, a Kubanka i Przygody... otrzymały po jednym ringu. Jest też ring na prostowaniu Martwego VI.??? i czeka na prowadzenie. (rP, 08 & 17-08, inf. ta)

(i) zobacz uaktualnione topo >> NEW!'Clico Team' w Dol. Białki

W dniach 03-10 lipca grupa zawodników z teamu 'Clico Climbing' trenująca w chorzowskiej 'Kolibie' wyjechała na obóz sportowy do Czarnej Góry. Areną zmagań były skały nad Przełomem Białki, tj: Kramnica i Obłazowa. I tak: Łukasz Kudła przeszedł m.i.: Bóg Honor Okocim VI.3+ OS oraz Glizdę Wsiańską; Paweł Gros Glizdę Wsiańską RP. VI.3 OS; Jakub Gros Zacięcie VI.2+ flash. Paulina Polok oraz Judyta Ptasińska wspinały się na drogach do VI.1, a Marcin Cholewa (najmłodszy uczestnik: 12 lat!) do VI+ OS! (rP, 31-07, inf. dw)Nasi za granicą - Frankenjura

Piotr Wyciślik podczas trzytygodniowego pobytu w Niemczech wkosił między innymi Bastard 10-/10 RP, Leichte Beute 10- RP, Misery 10- RP, Fliegender Grafix 9/10- RP (2 próba), Esoterik und Porno 9/10- flash, Chinesischer Osterchasenweg 9- OS oraz Flasch Gordon 9- OS. (rP, 31-07, inf. pw)Nowa ściana w 3mieście

Od 31 lipca można się wspinać na ścianie z tegorocznych zawodów w Gdyni i Gdańsku. Łuk stoi teraz na Stadionie Leśnym (Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego) w Sopocie. Więcej informacji na temat obiektu jest dostępnych na Murkach >> (rP, 31-07, źr. Murki)Nowa droga w Łutowcu

Nowość biegnie prawą połacią pn. ściany Zamkowej na prawo od drogi Q-twa. Mitomaniak został wyposażony w 6 spitów oraz stanowisko i wyceniony na VI.2, autorem drogi jest Darek Kaptur. (rP, 31-07, inf. dk)SpiderKids 2005

Podczas Gdańskiego Festiwal Wuspinaczki odbyły się zawody 'SpiderKids' - Puchar Polski Juniorów w kategoriach juniorów młodszych i młodzików. W zawodach wystartowało 40 zawodników w wieku od 6 do 15 lat, wyniki są już dostępne na stronach PZA >> (rP, 25-07, źr. Murki)Jura - powtórzenia cd

Małe uzupełnienia ostatnich niusów :)
Na początek dziewczyny na 'sześć pięć': Bogna Wilczyńska pokonała Będkowskiego Playboy'a na Dupie Słonia, a Kasia Wrona Ommadown direct na Gołębniku. 'Baby-G'Sebastian Wutke powtórzyli Mechanikę skręta cienkiego (VI.6/6+) w Mamutowej (film z Baby-G na Mechanice możecie pociągnąć ze strony Szafy >> .mpeg, 24,8 Mb).
Łukasz Dudek pociągnął I ty możesz zostać orłem (VI.6/6+, Pochylec). (rP, 14-07)Nowości pod Krakowem

Mateusz Paradowski wraz z 'Maleństwem', 'Bazylem' i 'Hazym' obili i oczyścili Skały na Tomaszówkach (pomiędzy Psiklatką a Łabajową). Nowe drogi to m.in. Maleństwo V+, Za cięcie róży..., Paczka bananów VI.2, Hazizm stosowany VI.1 oraz ...kolec w duszy VI.1. (rP, 14-07, inf mp)Nowości w Podlesicach

W Podlesicach na Górze Kołoczek Biały Koń wyłonił się z krzaków, a na jego północnej ścianie Henryk Welon poprowadził dwie nowe drogi, lewa to Na krawędzi VI+ (3R+Rz), natomiast prawa Talinówka VI.1+ (2R + Rz). Obite zostały też 2 stare drogi- Szare zacięcie VI+ (6R+St, 3 nowe R+3 z drogi Dla Kasi) oraz Rysa Dżentelmenów VI.1 (4R + Rz). Na Leśnej Kulisie stałą asekurację zyskała droga w lewej części zach. ściany - Torysa VI.1 (4R + Rz), a pierwszego (???) przejścia dokonał Sebastian Pietkiewicz. Na Ptaku na lewo od Kurnika Ela Fijałkowska (ŁKW) poprowadziła drogę Ptasiek V+ (3R+Łz), pierwszy ring wspólny z Martwym... a start lekko w prawo od niego. Wklejony też został brakujący ring na Nietoperzu. To jeszcze nie koniec prac na Ptaku i w okolicach... (rP, 05-07, inf ta)Jura - powtórzenia

Ania Sztompka przeszła Chińskiego maharadżę (w 3. próbie!). Ostatnie dni przyniosły także kolejne przejście Hipnotofilii. Tym razem próby na drodze uwieńczył sukcesem Damian Sobczyk. (rP, 09-07)Nasi za granicą - Visnove

W Visnowym (Słowacja) Łukasz Dudek poprowadził drogę Los Brnos (11-/8c). Jest to czwarte przejście tej linii (po: Mrazku, Repciku i Leitmanie) i pierwsze polskie przejście! Los Brnos to kombinacja Pantery i Anakondy będąca siłowo-wytrzymałościową wspinaczką w dachu z kluczowym wyjściem, bez możliwości komfortowego restu. Podczas tego samego wyjazdu Mateusz Łazor przeszedł Panterę. (rP, 05-07)Jura - powtórzenia

Ania Sztompka powtórzyła Brutalny trucht (VI.4+, Suchy Połeć, w trzeciej próbie), Salami vice (VI.5, Suchy Połeć) oraz drogę Kaplica przyjacielu (VI.5+, Kobylany). Apropos Ani - ze strony VI.4.pl możecie już pociągnąć film z przejścia przez Anię Pasji życia (51 Mb) >>. Ola Taistra poprowadziła dwa megaklasyki na Okienniku Wielkim: Gloria Victis (VI.5+/6) i Gaga chwała bohaterom (VI.5+). Łukasz Dudek wkosił Capoeirę (VI.7, Mamutowa). Piotr Wyciślik uporał się (w końcu :) z najtrudniejszymi Pająkami w Mamutowej (bez sztucznych chwytów, VI.5+/6). (rP, 29&30-06, 05-07)
Mistrzostwa Polski Juniorów

Od soboty do poniedziałku trwały zmagania juniorów w hali TOSiR-u w Tarnowie. Tym razem podzielono je w sobotę rozgrywając całą! konkurencję na czas, eliminacje i półfinały na trudność w niedzielę, natomiast finały na trudność w poniedziałek). (rP, 26-06)

(i) zapis relacji na żywo, zdjęcia i wyniki znajdziecie na 'Murkach' >>
(i) pełne wyniki także na stronach KWS PZA >>)
Nowa linia w Mamutowej

20 czerwca Konrad Ociepka dokonał pierwszego prowadzenia legendarnego połączenia Czekając na Godoffa z Deklaracją Nieśmiertelności. Nową kombinację nazwał Szaleństwo ludzi zdrowych i wycenił na VI.7+! Jego refleksje z pierwszego przejścia i wcześniejszych prób znajdziecie na 'Wspinaniu' >> (26-06, źr. Wspinanie.pl)Jura - powtórzenia

Ania Sztompka poprowadziła Pasję życia (VI.6, Dol. Kobylańska, 2 dni prób, droga padła za szóstą). Krzysztof Sas-Nowosielski dołożył do swojej kolekcji kolejną 'sześćsiódemkę' - drogę Nie dla psa kiełbasa na (Pochylec). Jędrzej Komosiński pociągnął Obranego ze skórki w Rzędkach (VI.4+/5) oraz powtórzył boulder Fantazja (7b+) na Kołoczku. Monika Matlak krótko po tym jak zrobiła swoje pierwsze VI.4 podniosła swój poziom prowadząc na Okienniku Perpetuum Mobile (VI.4+/5?). Piotr Wyciślik pociągnął na Okienniku Śnieżną imprezę (VI.5/6, RP). (rP & VI.4, 22&26-06)Ola znowu w Mamutowej :)

Ola Taistra pociągnęła Nieznośną lekkość bytu! W sumie była to 6 wizyta Oli w Mamutowej, a na Nieznośną przypadło w sumie dwie (wg posiadanych informacji droga była robiona bez resta w kominie).  (rP, 19-06)Fabek extension
- nowa propozycja w Janówku


Michał Górzyński przedłużył Profil motyla o wyjście stricte kantem wytyczając w ten sposób Fabek extention (wyceniane na VI.6+ w skali krak.). Bulder jest rozszerzeniam istniejącego już od lat 80. Profilu motyla autorstwa 'Fabka' powtórzonego tylko właśnie przez Michała. Sam Profil oscyluje koło VI.6, a dodane 5-cio ruchowe wyjście ma około VI.5+ (brak powtórzeń). Prace nad bulderem zaczęły sie rok temu i zajęły Michałowi wiele, wiele przystawek. Składa się on z 20 sytych ruchów (w tym 4-ech cruxów) w przewieszeniu/dachu a kończy się czujno-mocarnym wyjściem filarkiem po oblakach.  (rP, 19-06; vspinvision)
Puchar Czech w boulderingu - 4. edycja

Na ostrawskim rynku z „naszej” ekipy najlepiej zawalczyli Bartek Kurz i Piotr Dobrzański, którzy po walce w finale ostatecznie uplasowali się na 8. i 10 miejscu (Bartek z 1 topem). Wygrali Czesi: Jan Zbranek (2 topy w finale) oraz Vera Kostruhova (top na wszystkich bulderach). W zawodach wystartowało 25 facetów i 9 dziewczyn z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Zapis relacji on-line znajdziecie na Lezcu >>. Pobierz pełne wyniki (pliki .pdf): K, M; zobacz fotki z zawodów na rP >>  (rP, 19-06)Mistrzostwa Galerii EMKA

Na czas wygrali Katarzyna Misiun oraz Marcin Dąbrowski; na trudność Monika Szulc oraz Krystian Groblica. Więcej wyników na Zaniku >>  (rP, 19-06)Jura - powtórzenia i nowości

Damian Sobczyk powtórzył Turka w łazience (6 prób rozłożonych na dwa dni); zaś Ania Sztompka zawalczyła z Kucharem z La Manczy. 'Gizbern' wyskakał Teleportację w Zimnym (7b bloc), a Bogdan Rokosz został w końcu nagrodzony za swój talent wspinaczkowy i oddanie ponurej norze zwanej Jaskinią Mamutową prowadząc drogę Stal Mielec będąca połączeniem Mechaniki, Godoffa i Las Vegas. Daje to najdłuższą i najtrudniejszą drogę w całej grocie! Stal Mielec oi! (rP & Kamyki, 19-06)Deklaracja Oli

Podczas czwartej wizyty w Mamutowej, po dwóch dniach pracy, 15.06 padła Deklaracja nieśmiertelności w wykonaniu Oli Taistry! Ola stwierdziła po powtórzeniu, że „Deklaracja jest tylko nieco trudniejsza od Filara Pochylca VI.6/6+ i łatwiejsza od Ekspozytury (która ma dużo większą klasę), dla mnie ma VI.6+. Nie mam formy na robienie VI.6+/7 w dwa dni. Podobnie, jak stwierdził Adam Pustelnik, dodatkowe 3-4 ruchy nie zwiększają trudności Chomeiniego VI.6 o 3/4 stopnia, ale o 1/4 - max 1/2 stopnia”. No cóż, wielu by chciało mieć taki brak formy...  (rP, 17-06, inf. sw)

(i) zobacz film z przejścia Kiełbasy przez Olę >> (30,4 Mb, .mov, wymagany Quick Time >> lub Quick Time Alternative >> - polecamy ten drugi :)Sokoliki - powtórzenia

Dwie soboty i cztery przymiarki wystarczyły czternasto letniemu! Adamowi Kulasowi z Klubu DKW Strzegom na przejście klasyki Sokolików Hokeja VI.3. Czyżby to najmłodszy pogromca tej drogi? Adaś tydzień wcześniej poprowdził także Ambrożego VI.2/3 RP i postawił poprzeczkę wyżej bo jego moc zostanie wypróbowana na Znikającym punkcie i Nosie żubra VI.4. Trzymamy kciuki :)  (rP, 17-06)Wielka forma Oli :)

W sobotę podczas drugiej wizyty w Mamutowej padł Chomeini! >> (VI.6), a w dwa dni później Imperium kontratakuje na Łaskawcu (VI.5+)... >> I stąd ten tytuł :)  (rP, 14-06)Dobry weekend dla Polaków :)

Tomek Oleksy wygrał, a Edyta Ropek uplasowała się na 3. miejscu w boulderingowych zawodach 'Northland Cup 2005', które odbyły się w Żilinie na Słowacji (wśród kobiet wygrała Czeszka Sylwia Rajfova; pobierz pełne wyniki w spakowanym pliku .xls >> NEW!). W zupełnie innej scenerii naturalnych kamolców czeskiego Petrohradu bardzo dobrze poszło Piotrowi Dobrzańskiemu i Pawłowi Zioło, którzy zajęli 4. i 5. miejsca. A najwięcej punktów zgromadzili: Rosta StefanekSimona Ulmonova. Więcej PADani na Lezcu >>, fotki na stronie Bouldering.cz >>, super foty na stronie Martina Szpilki >> oraz na razie mała próbka u nas 1, 2, 3 NEW!  (rP, 13-06)Boulder Mania - wyniki

Tomek Oleksy oraz Kinga Ociepka wygrali boulderowe zmagania, które odbyły się w niedzielę 12 czerwca w CW 'Forteca'. (rP, 13-06)

(i) pełna relacja na La Roca >>
(i) zobacz także fotki Piotra Bunscha >>
'Boulderselekcja 1 i ½', KW Łódź

W drugim spotkaniu 'Boulderselekcji' po eliminacjach (7 problemów) oraz finałach (4 przystawki) wygrała Kasia Koludo (AKG) oraz Mateusz Haładaj (AKG), a wśród juniorów Kuba Ciemnicki. (rP, 07-06)Jura powtórzenia cd

3.06 Ola Taistra zakończyła 'epopeję pochylcową' wpinając się do zjazdu na I ty możesz zostać orłem (VI.6/6+)! Sebastian Wutke powtórzył 'mokrą' ;) w niedzielę zeszłoroczną nowość 'Fizola' na Birowie, zaś Wojtek Gil (18 lat) 'statycznie' rozprawił się z Kobietami w Podlesicach. (rP, 07-06)'Superblokada', Le Blok

W rozegranej w czwartek 7 czerwca 'Superblokadzie' w Le Bloku (Ostrava, CR) bardzo dobrze wypadli Bartek Kurz i Piotr Dobrzański, zajmując ostatecznie po walce w finałach 1. i 3. miejsce! (rP, 07-06)MP w Gdyni

Edyta Ropek i Tomasz Oleksy zostali tegorocznymi Mistrzami Polski Seniorów w czasówce. Na trudność sukces na czas powtórzył także Tomek!, a Mistrzynią Polski została Kinga Ociepka. (rP, 06-06)Jura - powtórzenia

Ania Sztompka popisała się mocą :) na Porozmawiajmy o kobietach (VI.4+) w Podlesicach. Piotr Bunsch (17 lat, ReniSport) woesił Okap 22 lipca (VI.3+) oraz Lewy meningitis (VI.3), a w RP pociągnął Medrców Tralfamandrii (VI.4+) oraz Obywatela Scurvy wprost (VI.3+/4) na Dupie Słonia. (rP, 04-06)Kolejne powtórzenie oraz SD do Omerty

'Demon' dorobił SD do swojej propozycji w podlesickim Garażu - boulderu Omerta. Nowość nazywa się Godfather, startuje 1,5 w lewo, a jej wycena to 8b bloc! Za to „właściwa” Omerta doczekała się kolejnego powtórzenia - po Pawle Wyrwie boulder ten powtórzył Waldemar Podhajny. Waldek, podobnie jak i Paweł wcześniej, zakwestionował trudności Omerty (8a+ bloc). Okazuje się jednak, że jej końcówkę można zrobić na dwa sposoby: albo uciekając do kantu albo kończąc ją wprost do góry (po naprawdę małych chwytach...) i stąd też mogą być rozbieżności w wycenie. Tak czy tak zdaniem 'Demona' i tak trudności przy patencie Waldemara i Pawła nie schodzą poniżej 8a, a minimalna wycena to 7c+... Przy czym w przypadku nowego SD do tego boulderu sama końcówka już nie ma takiego znaczenia i mieści się w granicy zaproponowanego stopnia. (rP, 02-06)Jura powtórzenia cd

Ola Taistra dołożyła kolejną drogę VI.7 do swojej kolekcji prowadząc Nie dla psa kiełbasa na Pochylcu! Zobacz fotki 1, 2. Adam Mach wkosił Czekając na Godoffa (VI.6 RP) i Capoeirę (VI.7 RP), a Kinga Ociepka przeszła Deklarację nieśmiertelności VI.6+/7 w Jaskini Mamutowej. (rP, 30-05&02-06; inf. sw + VI.4.pl; fot. sw)Jura powtórzenia

Ola Taistra rozprawiła się RP z Gorączką sobotniej Mocy (VI.5+) na Popielarce. Paweł Wyciślik wkosił „łatwiejsze” Pawiany (VI.5+/6) na Polniku. „Cube” i „Pchelos” w błyskawicznym tempie wsiekali w Zimnym Dole Bongo (7b bloc), Aschenbehera (7a bloc), Już z górki (7b+ bloc?; zobacz fotkę na Kamykach >>), zaś Bartek Opiela „wyskakał” Teleportację. (rP, 27&29-05; inf. sw & vi.4 & kamyki)Nokia City Event

W rozegranych w sobotę w Warszawie zawodach na czas wygrał Tomasz Oleksy przed Łukaszem Müllerem, Czechem Liborem Hrozą i Kubą Jodłowskim. Wśród dziewczyn najszybciej biegała Edyta Ropek, a kolejne miejsca zajęły Kasia Samson, Kasia Jurek i Agata Wiśniewska. (rP, 25-05)Sokoliki - powtórzenia

Jędrzej Komosiński wyflashował Prostowanie łasiczek (VI.4+). (rP, 22-05)Jura - powtórzenia cd

Marcin Tralski powtórzył w sobotę Hipnofotofilię (VI.7?), drogę Kuby Rozbickiego na Birowie. Tego samego dnia tą samą linię pociągnął także Krzysztof Sas-Nowosielski. W zeszłym tygodniu padł też kolejny flash na Hattinie - tym razem w wykonaniu Bartosza Jarosiewicza (UKA Warszawa). (rP, 22&23&24-05)Boulder Kids - wyniki

W rozegranej w sobotę w Chorzowie boulderowej edycji Boulder Kids najlepszymi w swoich kategoriach wiekowych okazali się: Magdalena Korbel, Karina Mirosław, Katarzyna Mirosław (wszystkie dziewczyny UKS Skarpa Lublin!), Łukasz Lipok (UKS „W Skale” Gierałtowice), Jacek Czech (UKS „W Skale” Gierałtowice), Wojciech Pomorski (Reni-Sport Kraków), Maciej Dobrzański (ZHP „Wigry” Kraków). W klasyfikacji generalnej klubów prowadzi UKS Skarpa Lublin (900 pkt) przed UKS 'W Skale' Gierałtowice (745 pkt.) i UKS-em 'Fram' Chorzów (291 pkt). Pobierz pełne wyniki w spakowanym pliku .doc >> (rP, 15-05)Jura - powtórzenia

Ola Taistra (Beal, AMC, Evolv, Hi Mountain, Rapa Nui) w krótkim czasie powtórzyła Super Fitzcaraldo (VI.5+/6), natomiast Sebastian Wutke przy okazji :) pociągnął Turka w łazience (VI.6?, Kobylany). Andrzej Przedecki (AKG Łódź, Rapa-Nui Climbing Team) szybko uporał się z Dewastatorem getta (VI.5+, Rzędki, 2 próba, a flash był bardzo blisko...). Za to „błyskotliwy” flash udał się Kubie Główce na Hattinie (VI.4+, Podlesice).
Łukasz Kudła (17 lat, 'Clico Team', Chorzów) przeszedł w Rzędkowicach Telewizor (VI.3+, flash) i Magnetowid (VI.3+, RP). Mamy nadzieję, że to tylko preludium do następnych ciekawych i mocnych przejść :) (rP, 15-05)Boulder Kids - wyniki

W rozegranej w sobotę w Chorzowie boulderowej edycji Boulder Kids najlepszymi w swoich kategoriach wiekowych okazali się: Magdalena Korbel, Karina Mirosław, Katarzyna Mirosław (wszystkie dziewczyny UKS Skarpa Lublin!), Łukasz Lipok (UKS „W Skale” Gierałtowice), Jacek Czech (UKS „W Skale” Gierałtowice), Wojciech Pomorski (Reni-Sport Kraków), Maciej Dobrzański (ZHP „Wigry” Kraków). W klasyfikacji generalnej klubów prowadzi UKS Skarpa Lublin (900 pkt) przed UKS 'W Skale' Gierałtowice (745 pkt.) i UKS-em 'Fram' Chorzów (291 pkt). Pobierz pełne wyniki w spakowanym pliku .doc >> (rP, 15-05)Jura - powtórzenia

Tomek Grajpel powtórzył RP Pożegnanie jesieni (w 7 próbie) oraz w OS wkosił Lekcję tańca oraz Strzał w 10 (obie VI.4). Agata Wiśniewska także wspinała się bez znajomości i w tym stylu właśnie przeszła Bambo 2 oraz Cudaczka (obie VI.3+). (rP 11-05; inf. gato)'Gacek' w Indiach

Egzotyczne rejony południowych Indii były celem najnowszej wyprawy CampuS Explorers. W marcu 2005 roku ekipa na czele z Jackiem Kudłatym eksplorowała rejony Badami w Karnatace. Zobacz fotki 1, 2, 3 (rP 05-05; inf. campus)Dziewczyny łoją

Ania Sztompka powtórzyła Będkowskiego playboya, zaś Ola Taistra podczas pobytu we Franken wkosiła Osho (8a+) i Barentoter (7c+). Zobacz fotki 1, 2, 3 (rP 04-05; inf. as, sw)Jura - powtórzenia

W ciągu 1 dnia Marcin Tralski powtórzył w Rzędkach: Podchwytliwe problemy (VI.4+/5, 2. pr.), Dewastatora getta (VI.5+, 3. pr.) oraz Chirurgię plastyczną (VI.5+/6, 3. pr.). Ola Taistra powtórzyła w Dol. Kobylańskiej Łaźnię Turecką (VI.5), a Adam Mach Wakacje z dupami w Podlesicach (VI.6). (rP, 24&26-04)Nasi za granicą - Cresciano

Ekipa 'BB' spędziła 3 słoneczne dni w Cresciano, czego efektem oprócz żywiołowych dyskusji o sytuacji wewnętrznej i kierunkach rozwoju Chin było: Bartek Konieczny (RadicalTeam) 7b+, 7b, Piotr Dobrzański (XRay) 7c+, 7b+, Paweł Zioło (TriPoint) 7c+, 7b+ OS, 7b+, 7b+, 7b oraz wiele innych, teoretycznie łatwiejszych problemów. Zobacz fotki z wyjazdu: 1, 2, 3
(rP, 24-04; inf. pz)Puchar Polski

W Andrychowie od wczoraj rozgrywany jest Puchar Polski Seniorów. Na trudność wygrali Kinga Ociepka i Marcin Wszołek, na czas Edyta Ropek i Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Więcej aktualnych informacji >> oraz relację z soboty >> znajdziecie na La Roca. (24-04, źr. La Roca)Jura - powtórzenia

Kolejne dni przyniosły następne dobre przejścia dróg przez Adama Macha oraz Olę Taistrę (Beal, AMC, Evolv, Hi Mountain, Rapa Nui). Adam przeszedł w Podlesicach Rewolwery do wynajęcia (VI.5+/6 RP), Iron maiden (VI.5+, w 2 próbie), Smutne oczy kata (VI.5/5+, w 2 próbie) oraz Ciemną stronę życia (VI.4 OS); Ola powtórzyła na Dupie Słonia Nienasycenie, a w Skarżycah Władcę pierścieni. (21-04, rP + VI.4.pl)Puchar Słowacji - wyniki

W edycji na trudność w Koszycach wygrali Juraj Repčík oraz Zuzka Čintalová. Zobacz film z zawodów >>Puchar Czech - wyniki

Tydzień przed juniorami w Brnie walczyli na trudność także seniorzy. Najlepiej poszło Silvie Rajfovej oraz Václavovi Malinie. Pełne wyniki w pliku .xls możecie pobrać z Lezca >>Puchar Czech w boulderingu
- 3. edycja


Tym razem w Breclaviu koło Brna rozegrano kolejną edycję pucharu. Wygrali Radovan Souček i Věra Kostruhová. Bouldery układał Tomasz Pilka. Pełne wyniki >> oraz fotki możecie zobaczyć na Lezcu >>. Na stronie CCCBBB są też dostępne dwa filmy z zawodów: K, M.Puchar Trójmiasta - wyniki

Zwycięzcami zostali Emilia Gruszewska, Marcin Franiak oraz Michał Nowaczyk wśród początkujących. Pełne wyniki na Murkach (na dole strony) >>Bushido Boulder - wyniki

W niedzielę rozegrano w 'Dymamixie' zawody o kryptonimie 'pełne gacie :) Wystartowało 20 facetów, 6 kobiet i 7 juniorów, a najlepszymi w swoich kategoriach okazali się: Romek Główka, Joanna Zakrzewska i Leszek Kulas. Sponsorami nagród były firmy: 'T-wall', Magazyn 'Góry', 'Montano', Sklep Górski 'Alpin'. Zobacz pełne wyniki w pliku .txt >>EYC Brno 2005

W ostatni weekend ponad 170 młodych wspinaczy walczyło w Brnie w Pucharze Europy Juniorów. Z naszej reprezentacji najwyżej uplasowali się: Konrad Ociepka - na 11. - oraz Marcin Mach - na 12. miejscu (10. osób wchodziło do finału). Z pozostałych zawodników Marcin Franiak zajął 27., Jędrzej Komosiński 23., Marek Matys 30., Maciej Szymanowski 32., Katarzyna Jurek 17., Marta Lenartowicz 18. oraz Agnieszka Szczepaniec 25. miejsca. Zobacz pełne wyniki w plikach .pdf >> >>fot. jkwNowe drogi na Jurze

Przy okazji porządków na Ptaku zostały obite 2 nowe linie: Heniówka (VI.1, 4R+Łz) autorstwa Henia Welona oraz Garuda (VI+, 5R) autorstwa Łukasza Mirowskiego i Tomka Anteckiego (obaj ŁKW). W Mirowie na Czwartej Grzędzie też pojawiła się nowa droga Hanuman VI.3? (3R + ŁZ), która biegnie na lewo od Psychosomatycznego spleenu, autorami drogi są Łukasz i Tomek. Przy okazji chcemy zaanonsować nową, za to bardzo łatwą drogę na Aptece (Podlesice) powstałą jeszcze jesienią zeszłego roku. Autorem drogi jest Ireneusz Gosztyła, a szczególne podziękowania należą się Mirkowi Wódce za udzieloną pomoc techniczną. Zobacz fotki z prac nad drogą na JKW >> (18-04-05, ta & jkw)Renowacja Ptaka :)

Dzięki pracy Eli 'Glajzy' Fijałkowskiej i kilku innych osób z Heniem Welonem na czele do stanu używalności doprowadzony został Ptak na górze Kołoczek w Podlesicach. Skała 'wzbogaciła' się o prawie 30 nowych ringów i łańcuchy zjazdowe, zostały usunięte stare wątpliwe przeloty oraz 'przyroda' która utrudniała wspin. Zobacz zaktualizowane topo >>fot. Hory dolyZamknięto Adrszpach!

Jak donosi 'Lezec' decycją ochroniarzy wprowadzono zakaz wspinaczki w Adrszpachu, Teplickich Skałach oraz w Broumovskich Stenach (tą ostatnią grupę skał po czeskiej stronie dobrze widać ze schroniska na Szczelińcu).

(i) szczegóły możecie znaleźć na 'Hory doly' >>Jura - powtórzenia

Ola Taistra (AMC, Beal, Hi Mountain, Evolv, Rapa nui) powórzyła Będkowskiego Playboya (VI.5), Murarza I (VI.5/5+), Sodomię doskonałą (VI.5+) oraz Mędrców Tralfamandrii (VI.4+, 2. pr.) na Dupie Słonia. Ola zawitała też na Okiennik gdzie padł Koniec wyścigu (VI.5+). Przypomniał o sobie Adam Mach, a jego kolekcja dróg w Mamutowej wzbogaciła sie o Chomeiniego (VI.6) oraz Mirek Wódka powtarzając Turka w łazience. Fotki z Turka możecie zobaczyć na Wspinaniu >>Kolejne 9a Tomasza Mrazka

Tomasz Mrazek przeszedł drogę Martin Krpan w Ospie, będącą już trzecią 9a Tomasza (po UndergroundSanskij par extension). Powtórzenie Martin Krpan jest prawdopodobnie drugim przejściem tej linii po Mateju Sowie w 1992 r.Nasi za granicą: Grotti

Ola Taistra (AMC, Beal, Hi Mountain, Evolv, Rapa nui) rozpoczęła sezon mocnym akcentem, zarówno jakościowym jak i ilościowym. W Grotti udało jej sie przejść RP drogi do 8a+/b (Goodbye 1999), zaś Sebastian Wutke pokonał A trazione (8b). Zobacz pełen wykaz >> (sw)Julius na Mekce Direkt, fot. Sportgraphix Przejście prostowania Mekki!

W niedzielę 3-go kwietnia Julius Westphal dokonał rzeczy, która długo uchodziła w środowisku wspinaczkowym Palatynatu za wizję przyszłości.

Mekka - jedna z piękniejszych linii wspinaczkowych na Nonnenfels w Palatynacie doczekała się prostowania. Dotychczasowi kandydaci na przejście Mekki omijali kulminacyjne trudności łukiem w prawo na kant. Ten wariant wyceniony jest na solidną 10-tkę. Praktycznie od momentu, kiedy Florian Eigler dokonał pierwszego przejścia Mekki, wielu doskonałych wspinaczy takich jak m. in. Stefan Glowacz próbowało przejścia wprost. Bezskutecznie. Trudne boulderowe sekwencje stawiały zawzięcie opór. Narodził się mit PROSTOWANIA MEKKI. Mówiono o drugiej Aktion Direct lub poprostu: Das geht nicht! (czyli: To niemożliwe!). Julius wycenia ostrożnie drogę na 8c+ (11-/11), ale podkreśla, że nie ma bezpośredniego porównania. Jego dotychczasowe próby w Ceüse na drodze Biografie 9a, nie dają odniesienia, ponieważ Biografie 9a ma zupełnie odmienny charakter. Następne powtórzenia Mekki Direkt pokażą, czy ta wycena się potwierdzi, czy też Palatynat poszczyci się pierwszą 9a. Julius, tak trzymaj! Gratulacje!
(wg, 12-04-05)

(i) zobacz galerię z Mekki Direkt na Sportgraphix >>Boulderfest 3 - wyniki

Po dwudniowych zmaganiach w lubelskiej „Kotłowni” z największą ilością problemów (a ich nagromadzenie i trudności były spore) poradził sobie Marcin Wszołek (drugi był właśnie Grzegorz Napora - przepr. za pom.), a z pań Edyta Ropek i Renata Piszczek. Zobacz relację >> i fotki >> na 'La Roca'. Pełne wyniki są do pobrania na 'Kamykach' >>. Nowe fotki z BF3 na UKA >> (rP, 11-04-05)Puchar Świata w Moskwie - wyniki

W boulderach wygrali Francuzi Sandrine Levet i Jerome Meyer, zaś w czasówkach Rosjanie Anna Saulevich i Evgeny Minachev. Z czworga naszych zawodników pojechała tylko dwójka (Edyta Ropek i Andrzej Mecherzyński-Wiktor wycofali się z powodu pobrzebu Jana Pawła II, który odbył się w pierwszym dniu zawodów). Niestety ani Tomkowi Oleksemu ani Elizie Kugler nie udało się zająć wysokich pozycji - Tomek uplasował się 19. (oraz 14. w czasówce), a Eliza 25. Wyniki, fotki i więcej informacji na oficjalnej stronie zawodów >>. Kilka fajnych fotek pojawiło się także na Lezcu >> oraz na Murkach >> (rP, 11-04-05; źr. La Roca)Powtórzenia w Podlesicach

Ania Sztompka bardzo szybko, bo po jednej przystawce na wędkę przeszła Lekcję tańca. Damian Sobczyk powtórzył Doktorat, a Pawłowi Wyrwie udało się dokonać 1. powtórzenia Kataklizmu! Paweł na poprzednim wyjeździe przeszedł także buldery Omerta (1 powt.) oraz Fakju Moderfucker! (rP, 04-04-05)Powtórzenie Odyseji w Ciężkach i kolejna nowość w Zimnym

Ten piękny i trudny trawers powtórzył kilka dni temu „Klem” (zobacz fotę >>), zaś „Egon” dołożył kolejny bulder w Zimnym Dole. Nowość nazywa się Lewitacja i oferuje high ballowe skradanie po niewyraźnych krawądkach (zobacz fotę >>) (rP, 04-04-05, źródło Kamyki)Fight Club V

Boulderowe zmagania w szczecińskich kazamatach wygrali Jakub WójkowskiEmilia Gruszewska. Film z finałów możecie pociągnąć z SSIJ >> (04&11-04-05, źródło ssij.tk)PPJ W Gliwicach

W pierwszej eliminacji Pucharu Polski Juniorów odbyła się tylko konkurencja na trudność. Jako ostateczne wyniki zawodów zostały zatwierdzone wyniki eliminacji, przeprowadzanych, zgodnie z nowymi przepisami PPJ na dwóch drogach. Wyniki >>, zapis relacji na żywo >> (04-04-05, źródło KWS PZA)Topowe przejścia w Ospie

Tomasz Mrázek podczas czterodniowego pobytu w Ospie przeszedł RP Konec mira (8c+) oraz „trzy ósemki c”: Človek ne jezi se, Strelovod i Karismę. Wszystkich zszokował młodziutki Austriak David Lama próbami „oesów” na Milenium (8b+) oraz Vizii (8c) - obie padły w kolejnej, drugiej próbie! W Ospie wspinała się też Silva Rajfová, której udało powtórzyć się Mrtvaszki ples (8b). (31-03-05, źródło Lezec)Puchar Świata w Birmingham

W rozegranych w dniach 18-20 marca pierwszych w tym roku zawodach Pucharu Świata w boulderingu zwyciężyła Francuzka Sandrine Levet przed Rosjanką Olgą Bibik i jej rodaczką Ioulią Abramtchouk. Wśród mężczyzn wygrał Mark Croxall (GB) przed Francuzami: Remym Samyn i Jerome Meyerem. Z Polaków wystartowała tylko Renata Piszczek, której nie udało się wejść do finałów i ostatecznie uplasowała się na 15 pozycji. Nasi panowie - Tomasz Oleksy i Andrzej Mecherzyński-Wiktor nie zostali dopuszczeni do startu. Z naszych południowych sąsiadów Czeszka Helena Lipenska uplasowała się po walce w finale na 10., a Słowak Marek Repcik na 12. miejscu (także zakwalifikował się do finału) - kilka ich fotek możecie zobaczyć na Lezcu >> oraz stronie Tomasza Mrazka >>, >>. Krótką relację, pełne wyniki i fotki znajdziecie także na stronach BMC >> (21&31-03-05, źródło La Roca)Nescafé Sport Time Cup
Piotr Dobrzański w eliminacjach
Kolejną edycję Pucharu Czech w boulderingu rozegraną tym razem w Pradze wygrał Radovan Souček przed Markiem Leitmanem i Ondrą Beneszem. Z kobiet w świetnym stylu wygrała Věra Kostruhová (Kotasová) przed Lenką Trnkovą i Lenką Mičicovą. Z „naszych” zawodników najbliższy finału był Piotr Dobrzański, który zajął ostatecznie 14. miejsce (12 facetów wchodziło do finału).

Kilka fotek z Nescafe >> oraz pełne wyniki >> możecie zobaczyć na Lezcu. Zobacz filmy z boulderów: Piotr Dobrzański w eliminacjach >>, Vera Kostruhová w finałach >>, >> (rP, 21&23&25-03-05)
Puchar BB 3. edycja

W sobotę 13 marca rozegrano w bielskiej pakerni kolejną edycję tych towarzyskich zawodów, jak najbardziej w bulderingu :) (a przynajmniej taką mają nadzieję organizatorzy, startujący oraz piszący te słowa). Jak zawsze trzeba było najpierw zmierzyć się w eliminacjach (flash), a potem najlepsi przeszli do finału, które rozegrano w formule ze strefą. Najlepszą formą wykazał się Piotr Kordek, a potem kolejno uplasowali się: Marcin Tralski, Piotr Dobrzański, Tomasz Pach, Bartłomiej Kurz, Bartek Opiela, Przemek Michalak, Krzysztof Małysz oraz Bartosz Bielawski. (rP, 13-03-05)1 ed. Pucharu Polski w bolderingu*

Na „okapach” Rumii rozegrano pierwszą w tym roku imprezę rangi pucharowej. Wystartowało w niej 32 facetów i 11 dziewczyn. Wygrał Marcin Wszołek (5 topów!) przed Andrzejem Mecherzyńskim oraz Konradem Ociepką. Kolejne miejsca zajęli Grzegorz Napora i Aleksander Romanowski. Wśród dziewczyn najlepiej poszło Elizie Kugler, kolejne miejsca zajęły: Oliwia Bechyne-Goś, Renata Piszczek, Marta Lenartowicz i Edyta Ropek. Pełne wyniki znajdziecie na KWS >>, fotki na 'La Roca' >> i 'hmt' >> *pisownia zgodna z oficjalną nazwą zawodów podaną przez organizatorów (rP, 13-03-05)Korzo Open 2005

W 1. ed. Pucharu Czech w bulderingu spotkali się w Szumperku Czesi, Słowacy i całkiem liczna grupa Polaków :) Wygrali Czeszka Helena Lipenska >> (3 topy w finałach) przed Lenką Trnkovą i Nelly Kudrovą oraz Słowak Marek Repcik >> (2 topy) przed Jakubem Hlavackiem oraz Radovanem Souckem. Z Polaków tylko Marcin Piesta >> walczył w finale zajmując ostatecznie 7. miejsce. Pełne wyniki: K, M (CHS) oraz film z zawodów na 'Caballo CC' >> (rP, 07 & 16-03-05)Nowe bulderownie w PL :)

Otworzył swoje podwoje nowy obiekt w Gliwicach, podobno wypasiony, a od kilku lat działa bulderownia w Zdzieszowicach, która po ostatnich rozbudowach stała się „największą boulderownią na Opolszczyźnie”, zresztą sami zobaczcie >>  (rP, 01-03-05)Ostrawska Blokada - 4 edycja

W piątek odbyły się kolejne towarzyskie zawody na bulderowni Le Blok w Ostrawie (CR). W kategorii 'elitnej' wygrał Marcin Piesta, drugie miejsce zajął Rafał Moucka, a trzecie Piotr Dobrzański - Polacy tym razem wystartowali w bardzo licznej i silnej ekipie :) Ciekawostką jest, że Marcin i Piotr ukończyli wszystkie 5 bulderów, a Rafał tylko 3 (nie 4 jak podaliśmy wcześniej), a o kolejności decydowała jakość prób (im było mniej tym dostawało się więcej punktów; punktowane były tylko 3 pierwsze próby) na ukończonych bulderach. Zwłaszcza Piotr wykazał się ogromną determinacją atakując i spadając z topu na jednym z bulderów aż 10 razy!, ale Rafał zrobił swoje 3 buldery już w pierwszej próbie (nie próbując pozostałych). Na czwartej pozycji uplasował świetnie sobie radzący z problemami Jan Budik. W kategorii 'średnio trudnej' także miły polski akcent - bardzo dobre 3. miejsce zajął Jakub Skarbek (a bulderki były całkiem, całkiem). Z facetów w tej kategorii najlepiej wypadł „Knedlik”, a z dziewczyn Radka Frankova. W kat. 'pohodnej' tym razem wystartowało najmniej zawodników (!), a pierwsze miejsca zajęli Hanka MiklikovaAles Barticek. Więcej wyników w pliku .txt  >> (rP, 01-03/03-03-05)Nasi za granicą - El Chorro

Kolejnym wspinaczem, który odwiedził w tym roku ten hiszpański rejon jest Adam Pustelnik (team Beal/AMC). Nie skończyło się tylko na powtórzeniach (100 dróg od 7c do 8b) - Adam poprowadził także własną drogę Los Tigres Autenticos, którą wycenił na 8a+/b. Zobacz pełen wykaz przejść Adama >> (22-02-05, źr. amc)Boulder Rallye 2 ed.

Pisaliśmy już wcześniej o towarzyskich zawodach rozgrywanych w Le Bloku w Ostrawie, a podobna impreza odbywa się także w Pradze, z tym że od stycznia do grudnia (zobacz kalendarium >>). Różnicą w stosunku do zwyczajnych zawodów jest to, że chętni startują w trzech kategoraich (od łatwej do trudnej w formule flash), więc praktycznie każdy może sprawdzić swoje siły :) Na drugiej edycji Boulder Rallye było do przejścia 10 bulderów w ciągu 2 godzin w każdej kategorii, a najlepiej w najtrudniejszej kategorii poszło Kubie Hlaváczkowi (10 topów!). Drugi był Martin Spilka (także 10 topów, ale w większej ilości prób, a trzeci Martin Fojtík (kobiety nie startowały w „mięśniakach”). W średniej kategorii wygrał Petr Horký (9 topów) przed Karelem Maszek (7 topów) oraz Jirkiem Sika i Ondřejem Řípa (6 topów) ex. Dziewczyny podzieliły się pierwszymi trzema miejscami w kolejności: Nelly Kudrová (4 topy), Áju Zemanovou oraz Zuzka Ulrichová. W kategorii „lekkiej” najlepiej spisał sie Stanislav Adámek (10 topów za pierwszą próbą!). Drugi był Robert Żák, a trzeci Petr Fanta - obaj także urobili wszystkie buldery, ale w większej ilości prób. Wśród dziewczyn najwięcej bulderów (6) przeszła Hanka Fantová. Drugie miejsce z pięcioma topami zajęła Anna Sedláčková, a trzecie Lucie Kirsová. Fotki możecie zobaczyć na Lezcu >> (rP, 22-02-04)Sauna Boulder 2005

Także w Czechach rozegrano cykliczne już zawody w Plzeniu - Sauna Cup. Pierwsze miejsce wywalczyli: Ondra Benesz przed Davidem Kozela i Zdenkiem Suchým oraz Helena Lipenská (same topy w finałach!) przed Lenką Trnkovą i Janą Lukászovą. Fotki możecie zobaczyć na Lezcu >>Burza Muskuł 2 - wyniki

W rozegranej w Warszawie na Siennickiej kolejnej haj-bolowej imprezie wygrali Małgorzata Kusztelak oraz Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Fotki możecie zobaczyć już na stronach B20 >>Kolejne nowe drogi w Czechach

5. lutego! Tomász Pilka poprowadził obydwa swoje projekty na Małej Skale w Budačině: Čajový dýchánek (8a; 9+/10-) oraz Berla Mrazilka (9). Fotki możecie zobaczyć na Lezcu >>Nasi za granicą - El Chorro

Około 5 tygodni Rafał Porębski wraz z Łukaszem Müllerem spędzili w tym urokliwym i klimatycznym miejscu. W RP padły drogi do 8b, w OS do 7c+. (...) ogólnie drogi długie lub bardzo długie - do 40 m - czyli „wytrzymka”, żeby starczyło na często ostatnie trudne miejsce przed łańcuchem :) (...) Pełen wykaz >> (rP, 30-01-05, info Rafik)3 edycja Ostrawskiej Blokady

Podobnie jak i poprzednio także i ostatni piątek pojawili się w 'Le Bloku' Polacy, lecz tym razem wystartowali tylko w grupie „elitnej”. I znowu wypadli bardzo dobrze: Rafał Moucka zajął drugie, a Bartek Kurz trzecie miejsce! Najlepiej z bulderami w tej grupie poradził sobie Miszko Tursky ze słowackiej Żiliny. Pełne wyniki w pliku .html możecie zobaczyć na stronach rP >> lub pobrać w spakowanym pliku .doc >>) (rP, 20-01-05)2 edycja bulderów w BB

W rozegranych w sobotę w bielskiej pakerni zawodach bezkonkurencyjnie wygrał Bartek Kurz vel „Młody”. Kolejne miejsca zajęli Kuba Momatiuk oraz Grzegorz Sowa. Więcej wyników na Kamolu >> (rP, 08-01-05)Nowe 8b w CR

23 stycznia na Břesteckéj skale młody, ale dobrze Wam znany wspinacz z Brna Adam Ondra poprowadził projekt o wstępnej nazwie Tsunami (10). Ta nowa droga stała się w tym momencie także najtrudniejszą propozycją w Morawskich píaskowcach. Zobacz fotki na Lezcu >> (rP, 27-01-05, źr. Lezec)2. ed. Pucharu Burmistrza

W sobotę w Warszawie na Nowowiejskiej odbyła się kolejna edycja towarzyskich zawodów o Puchar Burmistrza Dzielnicy Ochota. Frekwencja była bardzo dobra: wystartowało prawie 50 facetów oraz ponad 10 dziewczyn (organizatorzy dziękują), zwyciężyli Eliza Kubarska ex. z Małgorzatą Kusztelak oraz Marcin Nowogródzki ex. z Aleksandrem Romanowskim. Pełne wyniki znajdziecie na stronie szkoły 'W Pionie' >> (rP, 24-01-05)Pierwsza runda British Bouldering Championships już za nami :(

W sobotę rozegrano 1. edycję British Bouldering Championships 2005 (UK). W seniorskiej kategorii wygrali Sabine Bacher i Andrew Earl, a relację (ang.), pełne wyniki >> oraz fotki >> znajdziecie na stronach planetFear (rP, 24-01-05)8c Adama Ondry!

Podczas noworocznego wyjazdu do Sperlongi ten czeski bardzo młody łojant sieknął m.in.: Zatopka (8b/c) oraz Mascherinę (8c)! Fotki ze Sperlongi >> oraz film >> (50 Mb), >> (30 Mb, większa kompresja) z Zatopka możecie zobaczyć na Lezcu. (rP, 06-01-05)
(1kB)

(1kB)
Strona główna | Aktualności | Zawody | Artykuły | Przegląd prasy | Sztuczne ściany | Galerie | Topo rejonów | Szpej | Katalog | Message board | Sklep | rP media
(1kB)
e-mail: info@redpoint.pl
(c) 1999-2010 red point grafix
Strona zoptymalizowana dla rozdzielczności 800x600 lub wyższej, true color, hosted by NetArt
(1kB)