(1kB)
(2kB) 2007


Zawody
Total Boulder - wyniki


Wystartowało ponad 90 osób we wszystkich grupach wiekowych, reprezentujących Wrocław po Lublin, z czego najliczniejsze ekipy przyjechały z Katowic i Krakowa, nie licząc oczywiście gospodarzy. Do przejścia w eliminacjach było 18 baldów, z czego 12 do zrobienia, a reszta już bardziej hardcorowe. Do klasyfikacji dziewczyn była liczona też ilość prób (nie było dla nich rozgrywanych finałów), do klasyfikacji panów klasycznie - bonusy i topy. Wygrali Alicja Snakowska z Bielska oraz Piotr Bunsch (FiveTen, Northland) z Krakowa. (rP, 06-01)

(i) wyniki >>, zdjęcia >> (Totem)
    galeria Michała Oborzyńskiego >>
Zawody
Abadżikra 2007 - wyniki


W Trżincu koło Cieszyna (CR) odbyły się 15 grudnia ósmy już raz rokrocznie rozgrywane bulderowe zawody, w których w poprzednich niektórych edycjach startowali także Polacy (Paweł Wyrwa, Marcin Wszołek, Konrad Ociepka,...).
Tym razem termin niestety zbiegł się z Boulderdashem, a niewybierających się do Krakowa do startu zniechęciła strefa w eliminacjach ;) Abadżikra 2007 wygrali Lenka Miczicová (SK) z Żiliny oraz Lech Nieslanik (CZ) z Trżinca. (rP, 22-12)

(i) więcej wyników i fotki na Lezcu >>Zawody
Boulderdash 2007 - wyniki


Po całodniowych sobotnich zmaganiach (6 baldów w eliminacjach + 4 w finale) wśród seniorów zwyciężyli Kinga OciepkaAleksander Romanowski, a wśród juniorów Klaudia BuczekPiotr Pigiel. (rP, 16-12)

(i) fotki (Reni) >>, fotki (M. Oborzyński) >>; pełne wyniki (plik .pdf) >>
    rel. „Mechaniora” (polecamy!) >>, relacja na Wspinaniu >>
Zawody
reZERWAmocy 2007 - wyniki


W bulderowej edycji Otwartych Mistrzostw Wrocławia, która odbyła się w Zerwie najlepszymi okazali się Karolina Adamowska i Piotr Bunsch, a wśród juniorów Natalia Terlecka i Jędrek Kowal. (rP, 12-12)

(i) wyniki, relacja i fotki na Zerwie >>Zawody
Mejcup 2007 - wyniki


W Brnie w klubie Fleda rozegrano kolejną edycję prestiżowych zawodów z cyklu Mejcup. Wystartowało w nich ponad 130 Austriaków, Węgrów, Czechów i Słowaków. Wygrali gospodarze - Silvie RajfovaAdam Ondra. (rP, 12-12)

(i) więcej wyników i fotki na Lezcu >>Zawody
Boulder-klaustrofobia 2. - wyniki


Znowu, i to po raz drugi, udało się bezproblemowo rozegrać większe zawody w małej pakerni KW Katowice. Wystartowało ok. 70 panów i ponad 10 dziewczyn, głównie z płd. Polski: Śląska, Krakowa, Wrocławia, Bielska... Wygrali Beata Brzęczek i Aleksander Romanowski, a kolejne miejsca zajęli Natalia Terlecka i Monika Matlak oraz Igor Dybizbański i Tomasz Wojciechowski. (rP, 02-12)

(i) pełne wyniki >> i foty >> (Pakernia)Zawody
bit&bullder 4 - wyniki


Po dwóch dniach zmagań w katowickim Transformatorze główne nagrody w banknotach euro (500 i 400) wywalczyli Czeszka Nelly Kudrova oraz Andrzej Mecherzyński-Wiktor. Gratulacje, na 19 baldów eliminacyjnych, imprę do późnych godzin nocnych i niedzielne finały z kosmicznymi przystawkami trzeba było naprawdę mieć niezłą moc i wytrzymałkę ;) Kolejne miejsca zajęli: Agata Wiśniewska, Dominika Dupalova (CZ), Oliwia Bechyne-Goś, Marta Lenartowicz, Kinga Ociepka i Olga Niemiec oraz Marcin Wszołek, Kuba Jodłowski, Romek Główka, Grzegorz Napora i Kuba Główka. Przy okazji został pobity nowy rekord we frekwencji - wystartowało ponad 220 osób, w tym ponad 40 dziewczyn (obu nacji) i ok. 10 gości zza naszej południowej granicy (obydwu płci)! (rP, 26-11)

(i) pełne wyniki (rP) K, M, relacja (Wspinanie.pl) >>
    zdjęcia (CW Transformator, pod wynikami na dole) >>
    galerie prywatne: >> i >>
Zawody
Lajtowa sobota bulderowa - wyniki


W sobotę odbyły się w katowickiej pakerni zawody dla osób początkujących. Wygrali Justyna Niedziałek i Marek Betleja. (rP, 26-11)

(i) pełne wyniki i relacja >>, foty >>Nasi za granicą - Rodellar
Kolejne 8c? Oli!
  

Ola Taistra (Alpinus Expedition Team, Mammut, Evolv) poprowadziła w połowie listopada znany polskim wspinaczom klasyk Rodellaru - Geminis - po 50 minutowej wspinaczce spokojnie wpięła się do topu. Hiszpanie stwierdzili, że Ola z racji wzrostu używa chwytów których sami nie widzą na drodze ;), jednakże Ola nie potwierdza tak wysokiej wyceny Geminis... (19-11, inf. sw)Zawody
Finał Pucharu Świata w bulderingu - wyniki


Rosjanin Dmitry Sharafutdinov i Francuzka Juliette Danion wygrali w Brnie w ostatnich już zawodach tegorocznego Pucharu Świata w bulderingu. W klasyfikacji generalnej na pierwszych pozycjach uplasowali się Austriak Kilian Fischhuber i właśnie zwyciężczyni ostatniej edycji - Juliette Danion. (rP, 12-11)

(i) wyniki finałów >>, foty półfinał >>, foty finał >>Buldery
Nowa propozycja Demona
  

Demon korzystając z doskonałych warunków panujących pod koniec tygodnia w Kusiętach wytyczył nową linię na prawo od Szatańkich wersetów. Disturbia startuje SD i po sytym dojściu kończy się właśnie Wersetami oferując 8b Fb! (rP, 12-11)Zawody
Kinga dziesiąta w Walencji!


Bardzo dobrze poszło Kindze Ociepce na zawodach Pucharu Świata w prowadzeniu, gdzie zajęła świetne 10. miejsce po walce w półfinale! (9 dziewczyn weszło do finału...). Zawody odbyły się 2 i 3 listopada w Walencji we Francji. (rP, 12-11)Zawody
Finał Pucharu Świata w bulderingu online!


Już po eliminacjach PŚB rozgrywanych od piątku w Brnie w Czechach. Polskich akcentów niestety braknie w sobotnich finałach - Jacek Matuszek zajął 27., a Tomasz Wojciechwoski 51. miejsce (20 zawodników wchodziła do półfinału) - ale za to zapowiadana jest transmisja na oficjalnej stronie zawodów, którą będziecie mogli śledzić online. Nie wiemy nic o starcie jedynej Polki, której nazwisko widniało na liście startowej... (rP, 10-11)

(i) wyniki eliminacji >>, fotki >>, krótki filmik >>Zawody
Hannah Boulderselekcja - wyniki


W rozegranych w Łodzi na rynku łódzkiej Manufaktury zawodach wygrali Kasia JurekBartosz Jaroszewicz (oboje UKA Warszawa). (rP, 22-10)

(i) pełne wyniki (.pdf) >>Zawody
Puchar UKS w Strzegomiu - wyniki


W niedzielę 14 października w Hali Sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu odbyła się III Edycja Pucharu Polski Uczniowskich Klubów Sportowych we wspinaczce na trudność. 52 zawodników z całej Polski rywalizowało o kolejne punkty do ogólnej klasyfikacji PP UKS-ów, a najlepszymi w swoich kategoriach okazali się Klaudia Paćkowska (DKW Strzegom), Mateusz Przyboś (DKW Strzegom), Oliwia Masicz (UKS Skarpa Lublin), Łukasz Lipok (UKS Gierałtowice), Karina Mirosław (UKS Skarpa Lublin), Jacek Czech (UKS Gierałtowice). Za nami już trzy edycje (Lublin, Gierałtowice, Strzegom), a najmłodszych wspinaczy czeka jeszcze rywalizacja na ścianach w Jaworznie, Katowicach i Chorzowie.
Zawody w Strzegomiu odbywały się pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu, Ministerstwa Sportu, Starostwa powiatowego w Świdnicy, Urzędu Miasta i Gminy Strzegom. Specjalne podziękowania dla dyrekcji Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu za udostępnienie i przygotowanie obiektu. Głównym organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Olimpia - sekcja wspinaczki sportowej DKW. (rP, 18-10)

(i) pełne wyniki (pliki xls w pliku .rar) >>Buldery
Deadline Demona i nie tylko...


Będąc kolejny raz przejazdem koło Klagemauera ;) „Demonowi” udało się w końcu pociągnąć Deadlina SD (8a Fb) - linię wytyczoną przez Wolfganga Güllicha jeszcze w 1986 r. (oczywiście bez SD i robionego wtedy jako droga; bulder Deadline SD kończy się aktualnie wcześniej - rP).
A ponieważ „Demon” zagląda też do naszych ogródków (ciekawe czy też przejazdem ;) powtórzył w Kusiętach zeszłoroczną propozycję Waldka Podhajnego - bulder Szatańskie wersety (8a Fb). Podobna formacja i podobna wycena - moc „Demona” nie zna granic...
(rP, 16-10, inf. dk)Buldery
Powtórzenie Ścisków


Pierwszego powtórzenia doczekał się jeden z najtrudniejszych granitowych bulderów w Polsce. Korzystając z uroków złotej jesieni Jarek „Mucha” Musiał (BKW Bolesławiec) rozprawił się z mitycznymi Ściskami na zamku Bolczów, stabilizując wycenę na poziomie 7c+ Fb. (14-10, inf. ms)Buldery - świat
Nowy trudny bald w Varazze


Włoch Christian Core (PAD) pociągnął nowego balda Gandalf il Grigio (8b+) w „swoim” rejonie, czyli w Varazze (płn. Włochy). (08-10, źr. PAD)

(i) filmik z przejścia w rP media >>Zawody
Lanoty Boulder Session - wyniki!


W zeszłą sobotę na ścianie KW Baltica odbyły się lokalne, ale za to bardzo sympatyczne zawody. Wśród „zawodowców” największą mocą popisali się Aleksandra Kodzik i Jakub Grzegulski, a wśród początkujących Monika Kordylewska i Tomasz Soczówka. (06-10, źr. forum zanik.pl)

(i) fotki >>, więcej wyników >>Skały
Wielki Okap pokonany!


Marek P. „Beton” rozprawił się z Wielkim Okapem na Szczelińcu (Hejszowina). Jest to pierwsze przejście środkiem okapu, z wyjściem płytką/kantem, a prace nad nim odbyły się zgodnie z piaskowcowymi zasadami... Nowość została nazwana Dance macabre. Gratulacje! (05-10, źr. forum wspinanie.pl)

(i) fotki z prób i przejścia >>Zawody
Pełne wyniki Zako Boulder Power


Na stronach Transformatora są już dostępne pełne wyniki zawodów z Zakopanego oraz dwie galerie fotek, odzielnie dziewczyn i facetów ;) (05-10, inf. bb)

(i) pełne wyniki >>, fotki K, MNasi za granicą
Koniec Marmot Summer Trip...  


Ostatnim przystankiem był Rodellar, gdzie Xenia Kuciel przeszła m.in.: A Cravita 8a RP, Maciek Oczko zakończył porachunki z La belle inconue (8b/b+), a ponadto rozprawił się z Ixeia (8b+ RP), Philip Cousinier (8b+ RP) i Cosi fan tutte (8c/c+ RP) [>>] (05-10, inf. marmot)

(i) fotki >>Skały
Kolejne super przejście Mateusza!  


Po szybkim uporaniu się z Biographie 8c+, Mateusz Haładaj (Boreal, Atest, sklepturysty.com.pl, klub AKG) i Ela odwiedzili pobliskie rejony wspinaczkowe, gdzie Mateusz bardzo szybko uporał się z kolejnym francuskim klasykiem Le Plafond (8c) w Volx. Droga padła w 6. próbie!!! Chłopak-klasa! (05-10, inf. ot)Skały
Koniec września - Koniec wyścigu dla Szymona


Pierwszą połowę sezonu Szymon Jakubowski spędził głównie na weście. Po zasłużonych wakacjach spędzonych nad morzem gimnazjalista z Brzeszcz nie zaniedbał jedna naszej Jury. Pod koniec wakacji poprowadził Będkowskiego Plyboya (VI.5 RP) i w ostatnią sobotę września Koniec wyścigu (VI.5+ RP). Droga znajduje się na Okienniku Wielkim i zginać sie musi ;) (01-10, inf. sw)Nasi za granicą
Ceüse ciągle pod górkę, czyli Alpinus Expedition Team we Francji cz. 2


Ceüse - wspinaczkowy Olimp. Końcówka tripu była już przysłowiowymi „syzyfowymi pracami”. Wraz z Olą wychodziliśmy na pik po ostatni, brakujący ruch bulderu na Chronique. Niestety bez powodzenia. Mega przyblokiem „małej wzrostem, ale wielkiej sercem” Oli było ciężko nadrobić kilka centymetrów wzrostu... Alternatywy w tym rejonie nie było. Zmęczeni mentalnie i fizycznie odwiedzaliśmy inne prowansalskie rejony St. Leger du Ventoux i Orpierre, gdzie skupiliśmy się głównie na oesach (Sebastian). Rezultat ostatnich dni lata we Francji: Ola Taistra (Alpinus Expedition Team, Mammut, Evolv) poprowadziła oesem 14 dróg od 7c w górę, w tym 7 x 7c+. Najlepszy rezultat Sebastiana Wutke to Le chirurgieu de crepuscule (8b+) RP w Ceüse. (27-09, inf. sw)Nasi za granicą
Polskie Master Edge!


Jurek Stefański a w chwilę potem Piotr Wyciślik poprowadzili drogę Master Edge (E7 6c) w brytyjskim gricie, linię poprowadzoną po raz pierwszy w 1980 roku przez Rona Fawcetta. Nie obyło się oczywiście bez patentowania oraz zgromadzenia odpowiednich gadżetów potrzebnych do asekuracji - drogi w gricie są prowadzone na własnej protekcji... Przejścia Jurka i Piotra to pierwsze polskie powtórzenia tej drogi, gratulacje! (27-09, źr. VI.4.pl)

(i) więcej i fotki na VI.4.pl  >>Skały
Biographie dla Mateusza!


Mateusz Haładaj przeszedł największy klasyk Ceüse - drogę Biographie (8c+). Praca nad drogą trwała od zeszłego roku, kiedy to Mateusz siedem razy spadł z ostatniego przechwytu po kilku tygodniach walki z drogą i deszczową pogodą. W tym roku do poprowadzenia wystarczyło pięć dni prób... Linia Biographie jest jedną z najbardziej znanych i honornych dróg na świecie, powtarzaną jak do tej pory prawie wyłącznie przez najbardziej znanych łojantów :-)))) Biographie Mateusza jest obok Shangrili Adama Pustelnika i Infinity Konrada Saladry (Adam również powtórzył Infinity) najtrudniejszym przejściem zrobionym przez Polaka za granicą. Gratulacje! Chciałbym podziękować swoim sponsorom (Boreal, Atest, sklepturysty.com.pl, klub AKG) oraz wszystkim którzy trzymali za mnie kciuki, a w szczególności - Eli (Mateusz) (26-09, inf. ot&em)Zawody
Sukces Edyty w Hiszpanii!


Edyta Ropek (BERGSON Team, MKS Tarnovia) zdobyła srebrny medal w rozegranych w hiszpańskim Aviles Mistrzostwach Świata czasówkach w ramach PŚ. To największe osiągnięcie w karierze Edyty i w historii polskiej żeńskiej wspinaczki sportowej! (26-09, inf. bd)Skały
Pierwsze powtórzenie Agaave!


Łukasz Dębowski dokonał pierwszego powtórzenia Agaave (VI.6+) na Okienniku. Niejako przy okazji Monika Matlak przeszła Międzyłapie VI.4+. Dla obojga gratulacje! (16-09, źr. VI.4)Zawody
Rekord Tomka w Arco!


Tomasz Oleksy (MKS Tarnovia, BERGSON Team, Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie) podczas 21. edycji prestiżowych zawodów wspinaczkowych Rock Master we włoskim Arco ustanowił nowy oficjalny rekord szybkości! poprawiając swój własny rekord o blisko pół sekundy! (rP, 16-09, inf. bd)Nasi za granicą
Alpinus Expedition Team we Francji


Francja, po raz drugi w tym roku. Cel, to Prowansja z jej przepięknymi rejonami wspinaczkowymi ;) Założyliśmy bazę wypadową w Orpierre, skąd blisko do Sigoyer i St. Legere. Działając w tych miejscach czekamy na dogodne warunki - niestety do chwili obecnej huśtawka pogodowa od skrajnych upałów do płatków śniegu pod La Cascade, a także mega tłumy i godzinne poszukiwania choćby jednej łatwej drogi na rozruch w Ceüse nie pozwalają zrealizować celu głównego... Na razie Ola Taistra pociągnęła w OS Trop bon la chique (7c+/8a) w Orpierre oraz w RP L'attome de savoie (8a, 2. pr.) w Ceuse, a Sebastian Wutke kilka 7c i 7c+ w oesie. (rP, 12-09, inf. sw)Zawody
Zako Boulder Power 2 - wyniki


W rozegranych w niedzielę w Zakopanem w ramach „Spotkań z Filmem Górskim” zawodach Zako Boulder Power wygrali Kasia Jurek (Warszawa) i Marcin Wszołek (Kraków).
(rP, 10-09)

(i) pełne wyniki >>, fotki K, MNasi za granicą
MoMa, Tarn i Orpierre - 2 x 8b


Kuba Momatiuk wkosił podczas letnich wojaży dwie „ósemki b”: Le Spectre de L'Ottokar w Gorges Du Tarn i N'oubiliez Jamais w Orpierre. Padły też oczywiście łatwiejsze rzeczy: Rasta Vaut Bien (8a+/b, RP) Keep On' Movin (8a, OS) w Tarn oraz Hurlement (8a+, RP) i Bookaro Banzai (8a, OS) w Orpierre (plus kilka 7c/c+ OS...) A to jego jeszcze świeże wspomnienia: Właśnie wróciłem z pysznego dwumiesięcznego tripu do Francji, gdzie w doborowym towarzystwie i sielskiej atmosferze oddawałem się rozkoszom wspinania, melanżowania oraz zwiedzania lokalnych atrakcji, które umożliwił kosmiczny automobil bez hamulca w tylnym kole i z naderwaną chłodnicą. W sumie odwiedziliśmy parę przyjemnych rejoników takich jak Tarn, Ceüse i Orpierre. (rP, 07-09, inf. km)Nasi za granicą - Marmot Summer Trip 2007
Kinga Ociepka - 8a+ OS!


Tarn przywitał ekipę deszczowymi chmurami, które okazały się przyjazne w porównaniu z późniejszymi upałami. Oddajmy głos Kindze: Na RP wybrałam krótką, siłową 8b+ Carry Poulet po dziurkach, która wciągnęła mnie ze względu na zupełnie inny styl wspinania niż ten który pasował mi dotychczas. Kolejne próby jednak odkładałam ze względu na okropnie wysoką temperaturę, która powodowała spływanie z chwytów. Podczas wspinek późno wieczornych droga wciąż zrzucała mnie na jednym ruchu i choć zawsze robiłam go z bloku, Carry Poulet nie odpuścił do końca wyjazdu, więc postanowiłam wrócić na niego jak zwiększę biceps ;) Zbliżający się nieuchronnie koniec tripu zwiększył moją mobilizację i dzień przed wyjazdem postanowiłam spróbować swoich sił na Priez pour nous 8a+. Rozpoczyna ją łatwy pasaż, który prowadzi do dużego przewieszenia. Tą część przebyłam zdecydowanie i ruszyłam na płytkę, która wije się po dziurkach i krawądkach. Ostatnia partia drogi była dla mnie mało czytelna i po wybraniu wariantu na wprost zakończyłam ją dead-pointem i wpinką do łańcucha robiąc swoje pierwsze 8a+ OS! :) (rP, 05-09, inf. ko)

(i) więcej o Marmot Summer Trip 2007 >>Nowy nabór do SPR!

Trwa nabór do drugiego etapu europejskiego projektu SPORTOWCY NA RYNKU PRACY, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. W pierwszym etapie w szkoleniach wzięło udział około 40 osób z naszego środowiska, głównie z województw śląskiego i mazowieckiego. Największym powodzeniem cieszyło się szkolenie „Animator sportu - instruktor parków linowych”. Projekt ma pomóc zdobyć dodatkowe kwalifikacje osobom uprawiającym sport, które obecnie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i trudno im odnaleźć się na polskim rynku pracy. (rP, 05-09)

(i) więcej o akcji >>Nasi za granicą
Marmot Summer Trip 2007


Tym razem uczestnicy tripu zawitali do Rodellar, gdzie Kinga Ociepka włoiła bez znajomości dwie 8a: Les cadres regenerenArgo oraz w RP Alter ego 8b w sektorze Grand Boveda. (rP, 31-08, inf. ko)

(i) więcej o Marmot Summer Trip 2007 (Marmot) >>Nescafe Boulder 2007

Podczas 24. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Teplicach nad Metuji rozegrano także zawody wchodzące do Pucharu Czech w bulderingu. Wygrali Nelly Kudrova (BB Shop) przed Zuzanną Czintálovą (Modra, Edlrid/Tatra sport) i Heleną Lipenską (Ocun, Rock Pillars, HO Vertical) oraz Martin Fojtík (Los Brnos) przed Jakubem Hlavackiem (Triop) i Andrejem Chrastiną (AIX ;). Najlepsze miejsce ze startujących Polaków to 24. Tomasza Wojciechowskiego (CW Transformator). (rP, 31-08)

(i) pełne wyniki (.xls, 253 kB) >>, relacja i fotki (Lezec.cz) >>, fotki (msfoto) >>Nasi za granicą
Marmot Summer Trip 2007


Trwa tura wspinaczkowa Kingi OciepkiMacieja Oczko. Kolejnym przystankiem był Tarn gdzie Kinga wkosiła OS Planet groove (8a), a wcześniej Bar Bitturique (8a) RP za drugą próbą. Maciek Oczko na pierwszym postoju w Magic Woods wkosił kilka ładnych baldów: Cote de Seshuan (7c+/8a), Supernova (7c) oraz Fight Club (7c) (wkrótce więcej). (rP, 20-08, inf. ko)

(i) więcej o Marmot Summer Trip 2007 (Marmot) >>Nowe polskie drogi w Grenlandii i na Madagaskarze!

Sukcesem zakończyły się Hannah Greenland Expedition - wyprawa na najwyższy klif świata oraz Madagaskar Climbing Expedition 2007. W prawie zimowych warunkach Eliza KubarskaDavid Kaszlikowski przeszli 1500 m ściany klifu Thumbnail i skończyli 14 sierpnia nową drogę nazwaną Golden Lunacy. A w całkiem innych, bo tropikalnych warunkach, Artur MagieraPaweł Wyciślik pociągnęli nową linię Ukojenie (Relief) na Mitsinjoarivo w masywie Tsaranoro. Gratulacje! (rP, 20-08)

(i) relacje z Grenlandii (Studio Wspin) >>
     relacja z Madagaskaru (rP) >>
13-latka prowadzi VI.4/4+!

13-letnia Patrycja Gawlas z KW Jastrzębie po godzinie pracy! nad drogą poprowadziła Wahadełko na Dupie Słonia w Dolinie Będkowskiej! Wcześniej Patrycja poprowadziła także w tym sezonie Prawą Kostkówkę (VI.2 flash) oraz Prostowanie horyzontów techniki (VI.2, OS) na Lechworze w Rzędkowicach. Gratulacje! (rP, 16-08, inf. sp)Świetne starty Polaków!

Drugim miejscem Piotra Bunscha w prowadzeniu oraz pierwszym Jędrzeja Komosińskiego, drugim Pauliny Guz, trzecim Macieja Kality oraz czwartym Agnieszki Szczepaniec i Macieja Dobrzańskiego w czasówkach zakończyły się starty Polaków w Juniorskich Mistrzostwach Europy rozegranych w Warszawie.
Nie zawiedli także Edyta Ropek i Łukasz Świrk, którzy startowali w czasówkach Pucharu Świata na tamie w Daone we Włoszech. Edyta wywalczyła brąz, a Łukasz czwarte miejsce. Gratulacje! (rP, 23-07)Nasi za granicą - Orpierre

Podczas 2-tygodniowego pobytu we Francji junior Szymon Jakubowski zasiekał 7c+ OS, 2 x 7c+ FL, 7c OS, 4 x 7b+ OS! Sebastian Wutke podniósł trochę poprzeczkę przechodząc w oesie Trop bon la cique, cenioną na 7c+/8a. Oczywiście 7c+ i 7c też padło, ale w kontekście Szymona w zasadzie można by o tym nie wspominać ;) (rP, 23-07)Mistrzostwa Europy Juniorów

Zaraz po Mistrzostwach Polski 2007 rozegrano w Warszawie międzynarodową imprezę na już postawionym łuku przed Pałacem Kultury. Eliminacje w prowadzeniu w pierwszym dniu zawodów wyłoniły 60 finalistów, którzy w niedzielę walczyli o miejsca na podium. W godzinach popołudniowych przewidziane były eliminacje, a na wieczór - finały na czas. Więcej wkrótce ;) (rP, 22-07)

(i) więcej wyników (PZA) >>Mistrzostwa Polski c.d.

Mistrzostwo Polski 2007 w prowadzeniu wywalczyli Agata Wiśniewska (CW Gato, Boreal) i Marcin Wszołek (Reni Sport, Five Ten). W czasówkach mistrzowskie tytuły wybiegali Edyta Ropek (Tarnovia, Bergson) i Tomek Oleksy (Tarnovia, Bergson). (rP, 18-07)

(i) więcej wyników (PZA) >>Mistrzostwa Polski 2007

W Warszawie na Placu Defilad rozegrano Mistrzostwa Polski. W bulderingu wygrał team Bergsona - Edyta Ropek i Tomasz Oleksy, a kolejne miejsca zajęli: Agata Wiśniewska i Anna Drozdowska oraz Jacek Matuszek! i Marcin Wszołek. Wystartowało 10 dziewczyn i 27 facetów. (rP, 16-07)

(i) wyniki finałów (PZA) K, MPuchar Świata - Chamonix

W dniach 11-13 lipca rozegrano edycję Pucharu Świata w Chamonix. Niestety polska reprezentacja ze względu na termin Mistrzostw Polski była bardzo skromna, co chyba też przełożyło się na wyniki poniżej oczekiwań... Polacy wystartowali tylko w czasówkach, a zajęte przez nich miejsca to 7. Edyty Ropek oraz 28. Łukasza Świrka. Wygrali Ukrainka Svitlana Tuzhylina i Rosjanin Sergeyi Sinitsyn, a w prowadzeniu Słowenka Maja Vidmar i Włoch Flavio Crespi. (rP, 16-07)

(i) pełne wyniki (IFSC) >>Jura - powtórzenia

Staszek Tylek po zmaganiach z pracą i z Kiełbasą... w końcu jednak ją sieknął! Droga ta stała się także jego pierwszą sześć siódemką! Nie dla psa kiełbasa padła 5 lipca, a kilka dni wcześniej została dodana do kapownika droga I Ty możesz zostać orłem (Filar Pochylca), którą Staszek określił jako najładniejszą drogą na Pochylcu po jakiej się wspinał!! (rP, 04-07, inf. jz)Kolejny trudny polski bald na Wyspach

Dawid Skoczylas pociągnął kolejny trudny bald w jednym ze „swoich” ogródków - Recreational Violence (8a+). (rP, 04-07)

(i) fotki, filmik + trochę poezji ;) >>Nowe baldy w Sadku

Podlesicki Sadek znowu wzbogacił się o nowe baldy. Po szeregu prac ogrodniczo-porządkujących do życia został powołany daszek nad „oknem” w Sadku - Rozmowy z katem. Projekt padł po intensywnych pracach pierwszego dnia prób i oferuje atletyczne ruchy w dachu z precyzyjną pracą nóg i całego ciała, a proponowana wycena to 7c (warto wziąć ze sobą szczotkę, bo po deszczu ziemia wciąż zasypuje wejście na daszek). „Tak to jest to, mocne przewieszenie, dach i piękne ruchy po krawądkach” - mówi o nim autor - Jacek Matuszek (climb.pl).

Piotr Wyciślik będąc na krótkim urlopie w Polsce ;) otworzył inne nowe 7c w Sadku - Resurrection - trawers całego dachu od prawej do lewej.

Przy okazji ;) Kat odnotował kolejne powtórzenia - Piotra Wyciślika oraz Kuby Momatiuka. (rP, 04-07)

(i) fotki z Rozmów z katem  >>2. ed. Pucharu Polski - wyniki

W zawodach, organizowanych przez Polski Związek Alpinizmu wystartowało w sumie ponad stu zawodników i zawodniczek z Polski i Rosji. Eliminacje na wrocławskim Rynku rozpoczęły się już w czwartek. Zmagania w trzech pucharowych konkurencjach: bulderingu, prowadzeniu i wspinaniu na czas kibice oglądać mogli w sumie przez cztery dni. Faworyci nie zawiedli oczekiwań. Tomasz Oleksy (BERGSON Team, MKS Tarnovia) wygrał we wszystkich trzech dyscyplinach - bulderingu, prowadzeniu i wspinaczce na czas. Edyta Ropek (BERGSON Team, MKS Tarnovia) zrezygnowała ze startu w prowadzeniu. W pozostałych dwóch konkurencjach nie dała rywalkom szans.
W konkurencji prowadzenia pań doszło do nietypowej sytuacji - rywalizacja była wyrównana do tego stopnia, że sędziowie na pierwszym miejscu sklasyfikowali początkowo aż trzy zawodniczki. Ostatecznie jurorzy uznali, że o kolejności decydować będą wyniki z eliminacji. Tym sposobem zwycięstwo przypadło Agacie Wiśniewskiej (KW Toruń), która wyprzedziła Katarzynę Jurek (UKA Warszawa) i Aleksandrę Przybysz (niezrzeszona). (rP, 03-07, źr. www.wspinanie.bergson.pl)

(i) zdjęcia z Wrocławia (Bergson) >>Jura powtórzenia

Tomek Wójcik w ciagu zaledwie 2 tygodni prób pokonał kolejno w Mamutowej: Las Vegas Parano (VI.6) i Chomeiniego (VI.6). Piotrek Bunsch przy powtarzaniu Czekając na Godoffa (VI.6) i wpięciu w ekspresa wiszącego w ringu zjazdowym poszedł dalej i dołożył z marszu końcową płytkę Las Vegas Parano dokonując tym samym powtórzenia Capoeiry (VI.7)! Sukces był tak niespodziewany, że Piotrek nie miał ze sobą ekspresa, aby wpiąć go do zjazdówki, więc po dołożeniu obu rąk do topu zmuszony był skoczyć w dół ;) Jacek Matuszek powtórzył w drugim dniu prób Czekając na Godoffa (VI.6).

Na Jastrzębniku natomiast działali Kuba Momatiuk i Rafał Porębski (Five Ten), gdzie obaj powtórzyli Dyskopatię (VI.6). (rP + climb.pl, 02-07)Mistrzostwa Polski Juniorów 2007 - wyniki

We wrocławskiej Zerwie rozegrano MP Juniorów 2007. W poszczególnych kategoriach w prowadzeniu wygrali Marek Matys, Paulina Guz, Kamil Ferenc, Agnieszka Szczepaniec, Kamil MazurOlga Karaśkiewicz, a na czas najszybciej pobiegli Jędrzej Komosiński, Paulina Guz, Mateusz Puzoń, Agnieszka Szczepaniec, Krystian Macieja i Katarzyna Wicha (kategorie od najstarszej do najmłodszej). (rP, 27-06)

(i) pełne wyniki KWS PZAPuchar Polski 2007, 1. edycja

Pierwszą edycją rozegraną w Tarnowie zaczął się Puchar Polski Senioró. Po raz pierwszy rozegrano wszystkie konkurencje za jednym zamachem, a czy jest to dobry pomysł okaże się po koljenych edycjach. W Tarnowie w prowadzeniu wygrali Tomasz OleksyOliwia Bechyne-Goś, na czas Łukasz Świrk i Edyta Ropek, a w bulderingu Tomasz Oleksy i Agata Wiśniewska. (rP, 27-06)

(i) relacje z PP możecie śledzić w necie na stronie utworzonej dzięki głównemu sponsorowi całego cyklu zawodów - Bergsonowi >>, są tam też fotki z Tarnowa >>; świetna galeria zdjęć jest także na Murkach >>, a pełne wyniki oczywiście na KWS PZA >>Hudy Cup 2007 - wyniki

Kolejny bulderowy mityng odbył się właśnie w sobotę w Czechach w nowym rejonie Modrżin blisko Decinskiego Śnieżnika. Największą skutecznością popisali się tak jak i na petrohradskim PAD-ani Nelly Kudrova i Adam Ondra. Kolejne miejsca zajęli: Sylvie Rajfova przed Lenką Trnkovą oraz Andrej Chrastina (AIX ;) przed Martinem Stranikiem. Wystartowali oprócz gospodarzy Węgrzy, Austriacy, Niemcy, Polacy, Słowacy, Ukraińcy, Rosjanie, Włosi i Holendrzy, a z naszych panów Michał Górski znalazł się zaraz pod finałową kreską, w sumie na 9. pozycji! Gratulacje! (po całodniowym balderowaniu został rozegrany finał dla najlepszych; były na niego przeznaczone trzy buldery: 7b, 7b+, 7c+/8a). (rP, 20-06)

(i) galerie fotek z Hudy Cup > Photopepe, AIX, Lezec; wyniki >>; topo (6Mb) >>Nasi za granicą - Adliz

W długi weekend Szymon Jakubowski (14 lat) przeszedł swoje pierwsze 8a RP Out of Work w Adlizgraben, sektor Monster. (rP, 20-06, inf. sw)

(i) fotka Szymona na Out of Work >>PAD-ani 2007

Podczas mityngu bulderowego w czeskim Petrohradzie najwięcej trudnych baldów urobili Nelly Kudrova oraz Adam Ondra. Z polskich akcentów to bardzo wysokie 3. miejsce Agnieszki Ostrzałek oraz duży udział naszych rodaków w tej imprezie... (zajętych przez nich miejsc jeszcze nie znamy, podamy je jeśli oddali karty startowe...) (rP, 04-06)

(i) fotki i relacja na Lezcu >>Nowości i powtórzenia na Jurze

Podlesice wzbogaciły się o nowe buldery w lewej części Sadku autorstwa „Jacy”: Audance Fragile 7a i Sans Courage 6a+. Paweł Zioło zrealizował projekt znajdujący się na Suchym Połciu na lewo od Modrzewiowych lotów. Nowość otrzymała nazwę Onyks i wycenę „plus, minus VI.5”.
Michał Jagielski dokonał kolejnego powtórzenia Hipnofotofili (VI.6+) RP na Górze Birów. Ania Sztompka i Damian Sobczyk powtórzyli „zespołem” ;) Drogę między dziupelkami (VI.6/6+) na Podzamczu, a Damian dodatkowo Człowieka z Cro-Magnon (VI.6) na Polniku.
Rafał Porębki powtórzył bulder Kat w podlesickim Sadku. (rP, 04&11.06, źr. wspinanie.pl)Nasze dziewczyny za granicą

Wiosna zaoowocowała świetnymi przejściami naszych dziewczyn za granicą. Ola Taistra przeszła w RP drogę Die Hard (8c) we włoskim rejonie Gabbio, a Małgorzata Kusztelak Super Priaposie (8a) w greckim rejonie Kalymnos w najczystrzym ze stylów czyli onsajcie. Gratulacje! (rP, 04-06)Puchar Polski Juniorów, 1. edycja

Zawody odbyły się w dniach 26 i 27 maja na ścianie w Andrychowie, a organizatorem ich było Centrum Kultury i Wypoczynku oraz Polski Związek Alpinizmu. Zawody prowadził Rafał Nowak, a sędzią i głównym układaczem dróg był Marcin Bibro. I tak - na czas w swoich kategoriach najszybciej pobiegli: Katarzyna Wicha (Skarpa Lublin), Marcin Dzieński (MKS Pałac Młodzieży), Małgorzata Rudzińska (Skarpa Lublin), Mateusz Puzoń (Skarpa Lublin), Paulina Guz (Skarpa Lublin) i Rafał Muda (Lublin), a w prowadzeniu najlepiej poszło Oldze Karaśkiewicz (MKS Tarnovia), Jackowi Czechowi (UKS W Skale Gierałtowice), Janinie Gmiter (UKA Warszawa), Mateuszowi Baranowi (KW Nowy Sącz), Monice Piaseckiej (KW Nowy Sącz) i Jędrzejowi Komosińskiemu (KW Baltica) (kolejność grup wiekowych od najmłodszej do najstarszej). (rP, 28-05, źr. CWiK)

(i) więcej wyników, fotki i relacja na stronie CWiK Andrychów >>XPL, fot. HybrydaXPL na Planete!

Na Planete pokazano XPL Skała Hybrydy. (rP, 28-05)

XPL, fot. HybrydaMarmot ECO

W sobotę 2 czerwca odbyło się sprzątanie Doliny Kobylańskiej. (rP, 28-05)Skacze Petr Szindel, fot. Pepe„Kava” 4. w Pucharze Czech!

Tomasz Wojciechowski (CW Transformator, Agrest) zajął 'vyborne' 4. miejsce w 3. edycji Pucharu Czech w bulderingu rozegranej tym razem w Ostrawie. Drugi ze startujących Polaków, Piotr Dobrzański (CW Totem), uplasował się na 31. pozycji. Zawody wygrali Silvie Rajfova i Martin Stranik. (rP, 27-05)

(i) fotki, wyniki i relacja na Lezcu >>Kajtek na Kacie, fot. VI.4.plJura powtórzenia cd

Łukasz Dębowski odhaczył w swoim okiennikowym kapowniku kolejną drogę. Tym razem łupem padła Res Nullius (VI.5+/6) RP. Kombinacja ta łącząca dół Władcy pierścieni z górą Nocnych akcji została poprowadzona przed dwoma laty przez Pawła Zioło, a przejście Łukasza było prawdopodobnie jej pierwszym powtórzeniem. Kilka dni później Łukasz przefleszował z uśmiechem na ustach Taniec Pająka VI.4/4+ w Mamutowej... Kuba Momatiuk w drugiej próbie przeszedł Gloria Victis (VI.5+/6) RP (także na Okienniku Skarżyckim), a Kajtek Koperwas machnął Kata 7c - bulder w dachu podlesickiego Sadku. (rP, 27-05, inf. VI.4)

Powtórzenie drogi Mirka!

Krzysztof Sas-Nowosielski dokonał pierwszego powtórzenia Pierwszego kroku ku doskonałości (VI.7+/8), nowej, tegorocznej drogi Mirka Wódki na Cimach w Podzamczu. Chodzą słuchy, że „Fizol” krótko patentował tę linię na wędkę, a rozprawił się z drogą już w pierwszym uderzeniu z dołem. Wniosek z tego taki, że „Fizol” musi być naprawdę fanem wspinania w podzamczańskich pionach ;) (rP, 27-05, inf. VI.4)Dawid na Andronicusie, fot. arch. dsNowy bald w Peak District ;)

Dawid Skoczylas ukończył kilka dni temu prace nad nowym baldem biegnącym stropem Cave Nr Stoney w Peak District w UK (pierwsze próby w 2000 roku!). Andronicus został wyceniony na 8a+/b i dzięki temu od razu załapał się do pierwszej dziesiątki najtrudniejszych baldów w Peak'u. Gratulacje! (rP, 14-05, inf. ds)

(i) najtrudniejsze baldy w Peak'u >>Demon na Makaze, fot. KamykiPolski Petrohrad?

Demon” po wizycie w Petrohradzie udał się do mało znanego rejonu Zachełmie koło Jeleniej Góry, gdzie pociągnął nowego balda Makaze SD (8a+). Problemik forsuje obły kant, a kamieni po lasach jest podobno cała masa, nawet na terenie agroturystyki o której wspominają na Kamykach ;) (rP, 09-05, źr. Kamyki)

(i) fotki z baldu (Kamyki) >>Jacek na Jelicie, fot. Climb.plSokoliki - powtórzenia

Jacek Matuszek powtórzył Jelito Diabła VI.5+/6. Jacek trenował i wyjechał w Sokoły z tym właśnie celem i udało mu się go zrealizować. Brawo za motywację! (rP, 07-05, inf.&photo Climb.pl)

(i) fotka Jacka na Jelicie >>Adam Ondra w piachach

Adam Ondra wyfleszował drogę Pekna usta, oci zelene (XIc) w czeskim rejonie piaskowcowym Zleb w dolinie Łaby. (rP, 24-04, źr. Lezec)

(i) fotki Adama ze Zlebu >>Jura - powtórzenia

Łukasz Dębowski powtórzył Super akcje (VI.6) oraz Moce piekielne (VI.5+) na Okienniku, zaś Kamil Ferenc sieknął Chomeiniego (VI.6) w Mamutowej. (rP, 24-04, źr. VI.4, wdAhu)

(i) fotka Łukasza z akcji :) (VI.4) >>Puchar Świata na czas w Tarnowie! - wyniki

Pierwsza taka impreza w Polsce i miła niespodzianka: wśród Polek wygrała Edyta Ropek! przed Rosjanką Anną Saulevich i Ukrainką Svitlaną Tuzhyliną. Gorzej poszło Tomkowi Oleksemu, który zajął czwarte miejsce... Wygrał Rosjanin Evgeny Vaytsekhovsky, a drugie i trzecie miejsca zajęli kolejno Węgier Csaba Komondi i Rosjanin Sergey Sinitsin. (rP, 14-04, źr. Wspinanie.pl)

(i) fotki i krótka relacja (Wspinanie.pl) >>
    + wywiad z Edytą >>
Nasi za granicą - Petrohrad

Doniesienia ze świątecznych wojaży zaczynamy tym razem od wizyty „Demona” w tym czeskim rejonie koło Pragi. Krótki rekonenans zakończył się powtórzeniem m.in. dwóch bulderów 7c Zily i Zuby Varianta oraz dwóch 8a Ruda armada i Kdopak pekne papal. Brak śniegu sprawił, że już od stycznia są tam wyjątkowo komfortowe warunki do uprawiania bulderingu, bez konieczności torowania na podejściu ;) (podobny brak zimy wystąpił w tym roku nawet na wyżej położonym Decinskim Śnieżniku...) (rP, 12-04)

(i) zobacz fotki z bulderu Panelstory machniętego jeszcze w styczniu przez Andreja Chrastinę z AIX-a >>
Nowa droga Mirka!

Mirek Wódka pociągnął swój 'magiczny' projekt na Dużej Cimie! Pierwszy krok ku doskonałości (VI.7+/8!) biegnie pomiędzy Pałacem kultury a Snowbird hero. Jeszcze w zeszłym roku podczas prac nad drogą Mirek mówił, że linia będzie bardzo trudna... Być może tak trudna - jakiej nigdy do tej pory nie miał na swoim koncie, co też się własnie stało :) Gratulacje!!! a na podejściu ;) (podobny brak zimy wystąpił w tym roku nawet na wyżej położonym Decinskim Śnieżniku...) (12-04, źr. vi.4.pl)

(i) krótki wywiad z Mirkiem już po prowadzeniu nowej drogi (Wspinanie.pl) >>
boulderfest5 - wyniki

Po dwudniowych zmaganiach w lublińskiej kotłowni najlepiej z finałowymi baldami poradzili sobie Oliwia Bechyne i Grzegorz Karolak. Kolejne miejsca zajęli Katarzyna Jurek i Marta Lenartowicz oraz Piotr Bunsch i Grzesiek Napora. Wystartowało w sumie ponad 150 osób!, pojawili się także goście zza wschodniej granicy no i nie obyło się oczywiście także bez sobotniej imprezy ;) (rP, 01-04)

(i) rel. i fotki (Kamyki) >> | lista st.* >>
    finały* >> | eliminacje* >> (*pliki .pdf)
    FOTKI Lessera (Kamyki) >>

fot. DymasZawody Nieznanego Wspinacza - wyniki

W sobotę 23 marca odbyły się na ścianie katowickiego AWF-u zawody dla osób traktujących wspinanie raczej rekreacyjnie. Tym razem była to edycja bulderowa, a ilość startujących przekroczyła 80 osób! I tak: wśród pań wygrała Barbara Konieczna, a kolejne miejsca zajęły Alicja Kozak i Anna Tworek. Wśród panów najwięcej punktów skompletował Karol Herlinger, potem kolejno Paweł Szmergalski i Jakub Ochudło. (rP, 01-04)

(i) relacja i wyniki >> | fotki (VI.4) >>
fot. CW HutnikKrakusi już nie muszą jeździć w skały!

30 marca otwarto kompleks wspinaczkowo bulderowy pod gołym niebem na terenie Hutnika w Krakowie. Obiekt oferuje powierzchnię 500 m kw., bogato rzeźbione ściany do 12 m oraz buldery imitujące naturalne formacje. I co teraz? (rP, 26-03)

(i) fotki obiektu na stronie Monolitu >>
    pełne info na firmowej stronie >>

fot. swNasi za granicą

Dostaliśmy trochę informacji nt. waszych feryjnych wojaży. I tak, Waldek Podhany, zanim wyskoczył na chwilę do Terradets (p. news na Wspinaniu >>) odwiedził dwa włoskie rejony Lumignano i Sperlongę, gdzie szybko padły (2 dni na rejon) w RP trzy 8a Flasch Goldon, La Grotta, Atomic Cafe oraz w oesie Arco D'oro (7c+), Lambra Dello Scorpione, Cave Cannan i Parco Alato (trzy ostatnie to 7c).

Ola Taistra szukając dobrego miejsca na rozwspinanie obrała za cel Ferentillo. Kilkunastodniowy pobyt we włoskim Gabbio, Balconach i Curvie di Gabbio przyniósł prowadzenia RP Totema (8a+), Bird (8a), Ruby (7c+) i cztery 7c (podziękowania dla firm: Alpinus, Evolv, Lhotse, Climbon).

Mało za to spływa informacji o pobycie dużej grupy naszych wspinaczy w El Chorro. Czyżby ilość nie przerodziła się w jakość lub zmagania odbyły się w całkiem innej konkurencji? Czekamy jeszcze na powrót ostatnich niedobitków i trzymamy kciuki za wyniki ;) (rP, 26-03)

(i) więcej o przejściach Oli na VI.4 >> oraz fotki na Climbon >>
fot. SkarpaCzas na Lublin, Lublin na czas... - wyniki

Monika Prokopiuk, Paweł Pietrzak, Magda Korbel, Rafał Hałasa, Emilka Strzelińska i Michał Gałecki wygrali w zawodach na czas rozegranych w sobotę 17 marca w Lublinie. (rP, 22-03)

(i) relacja, pełne wyniki >> zdjęcia >>
fot. BMC Climb Mistrzostwa Europy w bulderingu - wyniki

W rozegranych w Birmingham w UK od piątku do niedzieli zawodach z Polaków wystartowali: Agata Wiśniewska i Edyta Ropek oraz Grzegorz Karolak, Tomasz Wojciechowski i Tomasz Oleksy, ale zakończyli swój występ w eliminacjach. Wygrali Francuzka Juliette Danion i Austriak David Lama. (rP, 17&19-03)

(i) info, foty (BMC Climb) >>
    pełne wyniki (IFSC) >>

Mur Ceuse, fot. Lezec Kolejne powtórzenie Realization!

Drugiego powtórzenia ekstremu Chrisa Sharmy dokonał Francuz Jonathan Tarantini, potwierdzając przy okazji trudności (9a+). (rP, 16-03, źr. Lezec)
'Wspinaczki' to liczba mnoga od ...?

Wystartowała nowa strona o wspinaniu, tym razem robiona przez kobiety dla kobiet (czyżby parafraza hasła reklamowego Prorocka - „Climbers for climbers”?) Na stronie znajdziecie niusy z Polski i świata, artykuły (polecamy „Będę to robić na stojąco...” ;), galerię zdjęć oraz forum. (rP, 13-03)

(i) zajrzyj na nowego site'a >>3. Edycja 2. Turnieju Czterech Ścianek - wyniki

3. jastrzębska edycja Turnieju Czterech Ścianek okazała się zaskoczeniem dla zdecydowanego lidera w gimnazjalnej grupie chłopców, który nie ukończył drogi finałowej i ostateczne wylądował na 3. miejscu. Niesamowitym widowiskiem był superfinał chłopców młodszej kategorii, gdzie niewyobrażalną wytrzymałością popisał się Piotr Schab zajmując ostatecznie 2. miejsce. A w swoich kategoriach wygrali tym razem: Małgorzata Szymańska, Patrycja Budzanowska, Łukasz Lipok i Kamil Mazur. (rP, 13-03)

(i) pełne wyniki w pliku .doc >>

Organizatorzy składają serdecznie podziękowania za pomoc w organizacji zawodów dla: Klubu Wysokogórskiego Jastrzębie Zdrój, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jastrzębiu Zdroju oraz sklepowi sportowemu „WEEKEND” z Rybnika. Dziękują również wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowanie i przeprowadzenia zawodów.
Pochylnia na le Bloku; fot. Bartek Koniec Blokady?

W piątek odbyła się prawdopodobnie przedostatnia Blokada w ostrawskim Le Bloku, przynajmniej w aktualnym lokalu. Te bulderowe zawody dla każdego (trzy różne grupy trudności, flash) w których brali też udział Polacy rozgrywane są już 4. rok z rzędu, a w ostatnich zmaganiach najlepszymi w „elitnej grupie” byli Jíří Romanovský, w trudnej Lenka SztenclováTomász Červenka, a w „pogodnej” Zuzana KrausováMatěj Konečný. Tak na marginesie Blokady - Le Blok był czas temu ulubioną (i najbliższą ;) pakernią Rafała Moucki... Trzymamy kciuki za udane przenosiny do nowego miejsca, pakernia będzie jeszcze czynna prawdopodobnie do maja, czyli czeskiego kwietnia :) (rP, 06-03)

(i) wyniki 5. ed. IV Blokady (plik .doc) >>   |  fotki i filmy z poprz. ed. (Le Blok) >>
Slack w Blue City; fot. Zyga Slack w Wawie!

W sobotę w warszawskim BlueCity odbyły się zawody Polish Slackline Open 2007. Do przejścia był slack o długości 36 i zawieszony na wysokości 35 metrów. Najlepszym slackerem okazał się Damian Cooksey (USA, Berkeley), a nasz honor obronił Janek Gałek z Wrocławia. (rP, 05-03)

(i) zobacz fotki Zygi z zawodów >>Boulder Gangsta 3 - wyniki

W kolejnej edycji Boulder Gangsta wygrali Agata Wiśniewska przed Anną Gołębiewską i Emilią Gruszewską oraz Czarek Modrzejewski przed Piotrem Szucą i Wojtkiem Makowskim. Widać, że „wprawka” na krakowskich trójkątach nie poszła na marne ;) (rP, 04-03)

(i) fotki (Wspinanie Oli i Bartka) >> | fotki i wyniki (Zanik) >>Puchar Burmistrza - druga odsłona

W drugiej edycji zawodów o Puchar Burmistrza w kategorii pań zwyciężyła Małgorzata Kusztelak, zaś wśród mężczyzn najlepszy okazał się Aleksander Romanowski. (rP, 04-03)

(i) pełne wyniki (W Pionie, plik. pdf) >>Boulderdash 2 - wyniki

Kinga Ociepka i Marcin Wszołek wygrali w zawodach rozegranych w sobotę w krakowskim Reni Sporcie. Kolejne miejsca zajęli: Maria Sosnovskih (UKR), Agata Wiśniewska, Olga Medvedeva (UKR), Olivia Bechyne i Asia Zakrzewska oraz Konrad Ociepka, Tomek Oleksy, Marcin Mach, Piotrek Bunsch, Grzesiek Karolak, Libor Hroza (CZE) i Kuba Jodłowski. Wystartowało kilkanaście dziewczyn oraz prawie siedemdziesięciu facetów, w tym także goście z Czech i Ukrainy. Po eliminacjach we flashu (grupy) 6 dziewczyn i 8 facetów zmierzyło się w finałach już ze strefą, a wszyscy długo zapamiętają niebieskie struktury, które niespodziewanie pojawiły się na niektórych ściankach z okazji zawodów ;) (rP, 24-02)

(i) wyniki >> oraz fotki (ReniSport) >>
    fotki (Wsp. Oli i Bartka) >>
Boulder Bar znowu czynny!

Ruszył po kilkumiesięcznych przenosinach w nowe miejsce praski Boulder Bar! Nowe panele wyglądają rewelacyjnie, powierzchnia jest znacznie większa niż poprzednio, a jeśli ktoś będzie w pobliżu w tą sobotę zapraszamy na towarzyskie zmagania z serii Boulder Rally ;) (rP, 22-02)

(i) fotki z nowego Boulder Baru (Lezec.cz) >>Nowa strona CW Transformator

Wystartowała wreszcie nowa strona CW Transformator w Katowicach. Oprócz informacji o ścianie (godziny otwarcia, cennik, zawody) znajdziecie też niusy kulturalne oraz komiks :) Zapraszamy (rP, 22-02)

(i) strona CW Transformator >>Gato Session 2

Bogna Wilczyńska i Albert Parys wygrali w 2. edycji Gato Session rozegranej w CW Gato w Toruniu. (rP, 12-02)

(i) pełne wyniki >> oraz fotki >> (Bularz.com)2. Edycja 2. Turnieju Czterech Ścianek

Wyjątkowo wysoki poziom zaprezentowały dzieciaki w niedzielę na bielskim Totemie! Wyłoiły wszystko (no może prawie wszystko ;), ale udało się jednak jakoś wyłonić zwycięzców. I tak, w swoich kategoriach, wygrali: Patrycja Gawlas, Anna Lilla, Łukasz Lipok i Szymon Jakubowski. (rP, 06-02)

(i) pełne wyniki >> oraz galeria >> (CW Totem)Buldery na K2 ;)

14. miejsce zajął Marcin Piesta na bulderowych zawodach rozegranych 27 stycznia w Żilinie na Słowacji. Szkoda, bo po ostatnim Boulder Session w Bielsku liczyliśmy na więcej... Oprócz naszej skromnej reprezentacji startowali, oprócz Czechów i Słowaków, także Austriacy (najlepsze miejsce 9. zajął Mario Lacknetr). Wygrali Słowak Peter Doleżaj (czyżby kolejny świetny comeback?) oraz Czeszka Katka Fickuliaková. Kolejne miejsca zajęli Marián Szeliga, Matúsz Kostka i Petr Szindel (Ostrawa, Le Blok :), a wśród dziewczyn Zuzka Čintalová, Lenka Mičicova i Linda Gundová. (rP, 06-02)

(i) po fotki >> pełne wyniki (plik .xls) >> i relację z fotkami >> zapraszamy na Climb.skBuldery - powtórzenia

Jeszcze w grudniu, zaraz przed świętami, Wojciechowi Szyllerowi udało się powtórzyć Animal Trainer w Zimnym. Po „drugiej stronie kanału” Piotr Wyciślik systematycznie wykasza kolejne standardy ;). Tym razem padły Night fall 7c FB w Eridge Green Rocks, a trochę wcześniej puściło „hendrixowskie” CrossTownTraffic 7c Fb w High Rocks.
(rP, 03-02)

(i) fotki z GB (VI.4.pl) >>Nasi za granicą - Sycylia

Na tej włoskiej wyspie miłe dwa tygodnie spędziła ekipa w składzie Łukasz, Przemo i Roberto. Miłym dodatkiem do pobytu okazała się pomoc lokalnych łojantów oraz pociągnięcie niektórych ich projektów ;) O najlepsze przejścia wyjazdu postarał się Łukasz Dudek robiąc dwie „ósemki a” oesem: Lussuria 8a w Bauso i Il giudice w Grotta Addaura. (rP, 03-02)

(i) pełna relacja i fotki na VI.4.pl >>Wspinacze na rynku pracy

Nabór do projektu PRR Sportowcy na Rynku Pracy wkroczył w decydującą fazę. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do wypełnienia formularza (PPR Sportowcy, plik .doc) >> i przesłania go na numer faksu + 22 836 38 00. W dniu 5 lutego o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Hotelu „Stadion Śląski” w Chorzowie oraz 7 lutego o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Polskiego Komitetu Olimpijskiegoodbędą się „Dni Otwarte” połączone z konferencją prasową Partnerstwa. Podczas spotkania będzie można zapoznać się z ideę projektu i do niego przystąpić. Do dyspozycji zainteresowanych osób będą pracownicy Biura Partnerstwa oraz Centrum Doradztwa Zawodowego dla Sportowców, którzy udzielą wszelkich informacji i odpowiedzą na wszystkie pytania.

(i) więcej informacji w pliku .pdf >> oraz stronie >>Boulder Gansgsta 2. edycja - wyniki

Kolejne zmagania na PG wygrali Eliza Kugler (Baltica) i Grzegorz Karolak (The Castle, Zanik Team) oraz Łukasz Józefiak (Baltica) wśród początkujących. (rP, 29-01)

(i) więcej wyników i fotki na Zaniku >> oraz stronie Oli i Bartka >>Boulder Session w Bielsku - wyniki

Po całodziennych zmaganiach i prawie dwudziestu przewspinanych baldach (prób nikt nie zliczy ;) wśród facetów wygrał Igor Dybizbański (Wrocław). Kolejne miejsca zajęli Wojciech Szyller (Bielsko-Biała) i Wojciech Gąsienica-Roj (Zakopane). Dziewczyny miały trochę mniej do przełojenia (obyło się bez finałów), a najlepiej z nich poszło Ani Sztompce (Tychy). Drugie miejsce zajęła Anna Działaska (Opole), a trzecie Monika Matlak (Katowice). W sumie na bielskim Totemie wystartowało 45 zawodników i zawodniczek. (rP, 21-01)

(i) więcej wyników >> oraz foty >> na TotemiePuchar Burmistrza - pierwsza odsłona

13 grudnia w Warszawie na ścianie CW W Pionie odbyła się pierwsza z czterech edycji towarzyskich zawodów o puchar Burmistrza Dzielnicy Ochota. Zawody rozgrywane były w formule flash, przy czym zawodnicy mieli do wyboru 4 z 6 dróg o różnych trudnościach i odpowiednio różnej punktacji. Organizatorów zaskoczyła bardzo mocna obsada - pojawiła się ścisła warszawska czołówka, więc do wyłonienia zwycięzców potrzebne były aż dwa superfinały rozegrane już z zastosowaniem strefy izolacji. W pierwszym superfinale trzech zawodników nie „zastartowało” drogi, a pozostali dwaj superfinaliści odpadli w tym samym miejscu. Dopiero drugi superfinał wyłonił zwycięzców. Wygrali Małgorzata Kusztelak oraz Romek Główka.

(i) więcej wyników (plik .pdf) >> oraz fotki >> W Pionie :)Wspinacze na rynku pracy

Polski Związek Alpinizmu przystąpił do projektu europejskiego „Sportowcy na rynku pracy”, finansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Projekt ma na celu pomóc w poszukiwaniach pracy, jak i w przekwalifikowaniu się osobom uprawiającym sport, a obecnie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie potrafią odnaleźć się na polskim rynku pracy. Projekt jest realizowany w dwóch województwach: śląskim i mazowieckim. Obecnie rozpoczyna się rekrutacja do projektu w ramach którego będą organizowane bezpłatne szkolenia z zakresu: prowadzenia własnej firmy, zarządzanie organizacjami sportowymi, animator sportu (instruktor parków linowych), marketing sportowy.

Najbliższe spotkania informacyjne odbędzie się 5 lutego w Hotelu „Stadion Śląski” o godz. 16.00 i 7 lutego w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego również o godz. 16.00. Kontakt: Marcin Gala, tel. 504 633684, dla woj. mazowieckiego oraz Włodzimierz Porębski, tel. 662 149 400 i Zbyszek Sołtys, tel. 662 149 500 dla woj. śląskiego

(i) więcej informacji w pliku .pdf >> oraz stronie >>2. Turniej Czterech Ścianek rozpoczęty

„Deszczowo-wiosenna” aura nie przeszkodziła kilkudziesięciu zawodnikom z odległych miejsc na przybycie do Brzeszcz i start w 2. Turnieju Czterech Ścianek. Do rywalizacji stanęli młodzi wspinacze z: Wrocławia, Katowic, Bielska-Białej, Jastrzębia Zdrój, Rybnika, Gierałtowic, Pawłowic i Brzeszcz. Tak jak w poprzednim roku rywalizacja stała na wysokim poziomie. Zwycięzcami w swoich kategoriach wiekowych zostali: w kategorii szkół podstawowych Patrycja GawlasŁukasz Lipok; w kategorii szkół gimnazjalnych Patrycja BudzanowskaSzymon Jakubowski. Atmosfera imprezy, charakterystyczna dla zawodów z udziałem dzieci i młodzieży była serdeczna i luźna. Wielu młodych wspinaczy żegnało się słowami „do zobaczenia w lutym podczas bielskiej edycji”, która odbędzie się 4 lutego od godz.10.00 w CW Totem. (rP, 10-01)

(i) więcej wyników (rP, .doc) >>, galeria >>Nowe sekcje w Transformatorze

CW Transformator ogłasza nabór do sekcji wspinaczkowych: początkującej, średniozaawansowanej oraz po raz pierwszy na Śląsku sportowej - wszyscy gotowi w pocie wypracować żelaznego szpona i żelazny przyblok, żądni trudnych przejść - mile widziani :) oraz kobiecej - wrodzona niechęć do mężczyzn i ich pseudo dominacji pchnęła mnie do realizacji tego projektu - mówi autorka pomysłu Ula Wróbel !!!DZIEWCZYNY CZEKAM NA WAS!!! Kontakt i info pod telefonami: 663 359 666 oraz 609 181 773 (rP, 10-01)

(i) więcej na forum Transformatora >>
(1kB)

(1kB)
Strona główna | Aktualności | Zawody | Artykuły | Przegląd prasy | Sztuczne ściany | Galerie | Topo rejonów | Szpej | Katalog | Message board | Sklep | rP media
(1kB)
e-mail: info@redpoint.pl
(c) 1999-2010 red point grafix
Strona zoptymalizowana dla rozdzielczności 800x600 lub wyższej, true color, hosted by Netart
(1kB)